Aktualizacja: 21.11.2024 10:51 Publikacja: 24.10.2024 04:30
Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie większe niż rok wcześniej
Foto: Adobe Stock
Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie większe niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. Według nich w ubiegłym miesiącu 57 pracodawców (prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem) zgłosiło w urzędach pracy zwolnienia grupowe obejmujące łącznie ponad 3,6 tys. pracowników, prawie 18 proc. więcej niż rok wcześniej.
Do tego wzrostu przyczyniło się Beko, turecki potentat sprzętu AGD, który w ramach restrukturyzacji i poprawy rentowności zamierza ograniczyć produkcję we Wrocławiu i zamknąć zakład w Łodzi, zwalniając ok. 1800 osób, Jak wynika z obliczeń „Rzeczpospolitej”, w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku do urzędów pracy zgłoszono zwolnienia grupowe obejmujące łącznie ponad 28 tys. osób, czyli prawie o 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze większy wzrost widać w przypadku zwolnień zrealizowanych w tym roku, gdy pracę straciło prawie 18,5 tys. osób. To o ponad 61 proc. więcej niż rok wcześniej.
Pomysł stworzenia funduszu innowacji pod egidą resortu obrony i mocne zaangażowanie armii w rozwój technologii sztucznej inteligencji to kierunki, które zdaniem ekspertów mogłyby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Jest jednak „ale”.
Wzrost aktywności akwizycyjnej w Europie powinien przełożyć się na zainteresowani polskimi firmami IT.
Podobnie jak kiedyś praca tymczasowa, tak teraz cudzoziemcy, na czele z Ukraińcami, stają się stałym elementem polityki kadrowej rosnącej grupy pracodawców. Większość z nich planuje w 2025 r. zatrudnić więcej obcokrajowców.
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas