Wielka zagadka rynku pracy: zwolnień grupowych przybywa, ale bezrobocie ani drgnie

Pomimo dwucyfrowego wzrostu skali zwolnień grupowych nie widać zwiększonego napływu bezrobotnych do urzędów pracy. Statystyki wspiera demografia i... szara strefa.

Publikacja: 24.10.2024 04:30

Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie

Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie większe niż rok wcześniej

Foto: Adobe Stock

Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie większe niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. Według nich w ubiegłym miesiącu 57 pracodawców (prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem) zgłosiło w urzędach pracy zwolnienia grupowe obejmujące łącznie ponad 3,6 tys. pracowników, prawie 18 proc. więcej niż rok wcześniej.

Do tego wzrostu przyczyniło się Beko, turecki potentat sprzętu AGD, który w ramach restrukturyzacji i poprawy rentowności zamierza ograniczyć produkcję we Wrocławiu i zamknąć zakład w Łodzi, zwalniając ok. 1800 osób, Jak wynika z obliczeń „Rzeczpospolitej”, w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku do urzędów pracy zgłoszono zwolnienia grupowe obejmujące łącznie ponad 28 tys. osób, czyli prawie o 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze większy wzrost widać w przypadku zwolnień zrealizowanych w tym roku, gdy pracę straciło prawie 18,5 tys. osób. To o ponad 61 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Raporty ekonomiczne
Lista 500. Najwięksi pracodawcy ostrożnie tworzą miejsca pracy. Są też cięcia
Raporty ekonomiczne
Po co komu sztuczna inteligencja? Firmy chca agentów AI, pracownicy mają kłopot
Raporty ekonomiczne
Fala pozwów frankowych opada. Koniec sagi coraz bliższy?
Raporty ekonomiczne
Nieprędko doczekamy się jawności płac w ofertach pracy
Raporty ekonomiczne
Mamy dowód na siłę polskiego biznesu. Oto Lista 500 „Rzeczpospolitej”