Reklama
Rozwiń

Wielka zagadka rynku pracy: zwolnień grupowych przybywa, ale bezrobocie ani drgnie

Pomimo dwucyfrowego wzrostu skali zwolnień grupowych nie widać zwiększonego napływu bezrobotnych do urzędów pracy. Statystyki wspiera demografia i... szara strefa.

Publikacja: 24.10.2024 04:30

Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie

Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie większe niż rok wcześniej

Foto: Adobe Stock

Wrzesień był kolejnym miesiącem, gdy zarówno liczba, jak i wielkość zwolnień grupowych były wyraźnie większe niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. Według nich w ubiegłym miesiącu 57 pracodawców (prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem) zgłosiło w urzędach pracy zwolnienia grupowe obejmujące łącznie ponad 3,6 tys. pracowników, prawie 18 proc. więcej niż rok wcześniej.

Do tego wzrostu przyczyniło się Beko, turecki potentat sprzętu AGD, który w ramach restrukturyzacji i poprawy rentowności zamierza ograniczyć produkcję we Wrocławiu i zamknąć zakład w Łodzi, zwalniając ok. 1800 osób, Jak wynika z obliczeń „Rzeczpospolitej”, w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku do urzędów pracy zgłoszono zwolnienia grupowe obejmujące łącznie ponad 28 tys. osób, czyli prawie o 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze większy wzrost widać w przypadku zwolnień zrealizowanych w tym roku, gdy pracę straciło prawie 18,5 tys. osób. To o ponad 61 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Raporty ekonomiczne
Inwestycje zagraniczne wychodzą z zakrętu. Szykuje się poprawa po słabym roku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Raporty ekonomiczne
Z firm uciekła nadzieja, spodziewają się najgorszego
Raporty ekonomiczne
Najemcy wyrywają sobie z rąk najlepsze biura. Nowy trend w stolicy
Raporty ekonomiczne
Polacy mają racjonalne podejście do AI, ale nie ufają botom
Raporty ekonomiczne
Wzrost cen w sklepach nie odpuszcza