Wiesław Rozłucki: Trzeba przywrócić wiarę w gospodarkę rynkową

– Ten optymizm po 15 października zderzył się z rzeczywistością, i gospodarczą, i polityczną. Widać, że zmiana polityki i instytucji potrwa dłużej – mówi Wiesław Rozłucki, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Aktualizacja: 02.11.2024 17:28 Publikacja: 31.10.2024 10:57

Wiesław Rozłucki: Trzeba przywrócić wiarę w gospodarkę rynkową

Foto: mat. pras.

Czy obecny rząd spełnia pokładane w nim nadzieje?

Po wyborach 15 października ceny akcji na warszawskiej giełdzie szybko wzrosły o ponad 20 proc. I w zasadzie tylko na bazie nadziei czy wiary, że będzie lepiej, na giełdzie i w gospodarce. Czyli inwestorzy uznali, że zmieni się dominująca przez osiem lat narracja, że np. państwowe jest dobre, a prywatne, rynkowe – podejrzane. Teraz widzimy pewne rozczarowanie. Ale trzeba spojrzeć szerzej na sytuację zewnętrzną i wewnętrzną. Pojawiły się takie czynniki jak choćby dekoniunktura w całej Europie, zwłaszcza w Niemczech, z którymi nasza gospodarka jest bardzo mocno powiązana. Do tego dochodzi ostrożność inwestorów za sprawą wojny w Ukrainie. Z drugiej strony widać, że Trybunał Konstytucyjny i system sądowy zostały tak skonstruowane, że bardzo trudno je zmienić. I to wymaga czasu. Nadal prezydent jest z opcji, która przegrała wybory i ma siłę weta, które, jak widać, stosuje dosyć często. Nie mówię już o Narodowym Banku Polskim. Można powiedzieć, że ten optymizm po 15 października zderzył się z rzeczywistością, i gospodarczą, i polityczną. Widać, że zmiana polityki i instytucji potrwa dłużej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Raporty ekonomiczne
Pakiet antyblackoutowy poparty. Jest tylko jeden wyjątek
Raporty ekonomiczne
Branża leasingowa w euforii. W życie wchodzą przepisy, o które walczyła od lat
Raporty ekonomiczne
Start-upy bez pieniędzy. „Panuje lęk przed ryzykiem”
Raporty ekonomiczne
Inwestycje zagraniczne wychodzą z zakrętu. Szykuje się poprawa po słabym roku
Raporty ekonomiczne
Z firm uciekła nadzieja, spodziewają się najgorszego
Reklama
Reklama