Aktualizacja: 23.03.2025 19:43 Publikacja: 10.11.2024 09:35
Zamiast wyrzucić, ponownie użyj – przekonuje w swoim przewodniku PARP
Foto: adobestock
„Zamiast wyrzucić – ponownie użyj. Zamiast bezmyślnie zużywać – oszczędzaj”. To nie tylko modne hasła, ale konkretne działania, które coraz częściej zmieniają oblicze współczesnego biznesu. Model gospodarki o obiegu zamkniętym staje się kluczowym narzędziem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju – przekonuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
W opublikowanym przez nią przewodniku „Współpraca na rzecz transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”, przygotowanym w oparciu o środki Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, czytamy, że firmy, które przyjmują zasady gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zyskują przewagę konkurencyjną na wielu frontach. PARP tłumaczy, że GOZ to model biznesowy, który koncentruje się na zminimalizowaniu odpadów oraz efektywnym wykorzystaniu zasobów poprzez ich wielokrotne użytkowanie, recykling i odzysk. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. W GOZ każdy materiał jest traktowany jako surowiec do ponownego wykorzystania.
Liderem branży jest Budimex, który obecnie realizuje 27 kontraktów o wartości 11,3 mld zł. Na drugim miejscu jest Mirbud z portfelem 19 umów wartych niemal 9,8 mld zł – wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Branża motoryzacyjna ma za sobą trudne lata, a 2025 r. też będzie pełen wyzwań. W obliczu narastających napięć geopolitycznych sektor musi mocno postawić na innowacje, w tym na AI.
W branży e-handlu pojawia się nowy trend – conversational commerce, czyli zakupy wyszukiwane wprost w chatbotach AI. Wiele rodzimych firm nie popłynie jednak na fali boomu, bo nie ma nawet swojej strony w sieci.
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje branżę jubilerską, usprawniając projektowanie, produkcję i sprzedaż biżuterii. Czy nowoczesna technologia na zawsze odmieni ten sektor?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Trwający od lat negatywny trend odchodzenia kierowców z zawodu wyhamował, a tradycyjni taksówkarze znów siadają za kółko. Branżą ponownie mogą jednak wstrząsnąć przepisy o pracy platformowej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Coraz więcej wrocławian szuka miejsca do życia, które da im nie tylko łatwy i szybki dostęp do miejskich udogodnień, ale też bliskość natury, pozwalającej na regenerację i wytchnienie od codziennego zgiełku. W ten trend wpisuje się osiedle Lokum Porto na Starym Mieście.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Prezydent Donald Trump przyznał firmie Boeing ogromny kontrakt na budowę najbardziej zaawansowanego myśliwca stealth na świecie. Ale nie tylko Amerykanie pracują nad takimi samolotami.
Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy chiński BYD miał prawo do subsydiów wspierających budowę fabryki na Węgrzech. Zakład w Szeged, na granicy z Serbią, ma rozpocząć produkcję już jesienią 2025.
Amerykański producent obuwia i odzieży sportowej Nike przewiduje znaczący spadek sprzedaży w bieżącym kwartale, do czego przyczynić się mają cła wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa, jak i pogarszające się nastroje konsumentów.
Przez ostatnie kilkanaście dni Tesla musiała wezwać do serwisów 46 tys. aut, została wykluczona z udziału w salonie samochodowym, wykreślona z prestiżowego indeksu WIG-ESG, wyciekły prywatne dane kierowców Tesli, a na amerykańskich portalach z ogłoszeniami coraz więcej osób chce sprzedać swoje elektryki.
Autobusy zasilane wodorem mają szansę stać się symbolem nowoczesnej, zeroemisyjnej mobilności. Ale czy rzeczywiście mogą sprostać ekologicznym i finansowym oczekiwaniom samorządów lokalnych?
Zasady prawidłowej segregacji odpadów wciąż budzą wątpliwości. Te mogą pojawić się m.in., gdy trzeba wyrzucić brudne opakowanie po mięsie. Jak to zrobić prawidłowo i od czego zależy wybór właściwego kosza na odpady?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas