GOZ, czyli odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na surowce. PARP daje na to pieniądze

Gospodarka o obiegu zamkniętym to dziś kluczowy element polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jej fundusze wspierają transformację firm w tym kierunku. Kilka narzędzi tego wsparcia ma w swojej ofercie PARP.

Publikacja: 10.11.2024 09:35

Zamiast wyrzucić, ponownie użyj – przekonuje w swoim przewodniku PARP

Zamiast wyrzucić, ponownie użyj – przekonuje w swoim przewodniku PARP

Foto: adobestock

„Zamiast wyrzucić – ponownie użyj. Zamiast bezmyślnie zużywać – oszczędzaj”. To nie tylko modne hasła, ale konkretne działania, które coraz częściej zmieniają oblicze współczesnego biznesu. Model gospodarki o obiegu zamkniętym staje się kluczowym narzędziem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju – przekonuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W opublikowanym przez nią przewodniku „Współpraca na rzecz transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”, przygotowanym w oparciu o środki Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, czytamy, że firmy, które przyjmują zasady gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zyskują przewagę konkurencyjną na wielu frontach. PARP tłumaczy, że GOZ to model biznesowy, który koncentruje się na zminimalizowaniu odpadów oraz efektywnym wykorzystaniu zasobów poprzez ich wielokrotne użytkowanie, recykling i odzysk. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. W GOZ każdy materiał jest traktowany jako surowiec do ponownego wykorzystania.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Raporty ekonomiczne
Sztuczna inteligencja obniża ceny. Polskie firmy idą w algorytmy
Raporty ekonomiczne
Właściciele mieszkań na wynajem już nie dyktują warunków. Czas negocjować czynsze
Raporty ekonomiczne
Siedem barier głównych. Modlitwa polskich firm
Raporty ekonomiczne
Firmy kurierskie w opałach. Paczki podrożeją o 40 proc.?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
raporty
Polskie firmy przerażone planami Donalda Trumpa