Aktualizacja: 17.11.2024 17:28 Publikacja: 17.11.2024 17:09
Optymalizacja procesów i ograniczanie ilości odpadów to niektóre ze sfer objętych programami PARP
Foto: adobestock
Lista programów finansowanych z funduszy europejskich, dostępnych obecnie w ofercie PARP, jest długa i cały czas się zmienia. Niektóre nabory się kończą, inne dopiero rozpoczynają. Każda firma znajdzie tu coś dla siebie – przekonuje Agencja.
Programy „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, „Platformy startowe dla nowych pomysłów, Komponent IIa”, „Laboratorium innowatora” oraz „Startup Booster Poland” to propozycje dla osób, które dopiero myślą o własnym biznesie. – Te programy mogą być twoją trampoliną do sukcesu – przekonuje PARP. – Dzięki nim zyskasz nie tylko dostęp do finansowania, lecz także wsparcie doradców i mentorów, którzy pomogą ci przejść przez proces tworzenia start-upu – od pomysłu aż po przygotowanie do wejścia na rynek – dodaje. Zauważa przy tym, że część tych programów oferuje również usługi wspomagające nawiązanie niezbędnych relacji biznesowych i cennych kontaktów.
Dzięki Gwarancji Biznesmax Plus finansowanej z Funduszy Europejskich firmy mogą uzyskać zabezpieczenie kredytów na swoje inwestycje.
Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta przestaje być luksusem, a staje się koniecznością dla firm z wielu branż – od handlu, przez finanse, po telekomunikację.
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba firm zajmujących się odkrywaniem leków zwiększyła się w Polsce o niespełna 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosły nakłady na biotechnologię. Ale nadal stanowią kroplę w morzu potrzeb.
Takiego pesymizmu w polskiej branży automotive nie było od lat. Niemal co trzeci zakład planuje zwolnienia.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Niewielkie przedsiębiorstwa wciąż obawiają się wzrostu kosztów. Nieustającym powodem do niepokoju jest też dla nich biurokracja, kontrole urzędowe czy skarbowe. A to nakłada się na kłopoty związane z kondycją gospodarki.
Bank opanowany przez ludzi Putina, straci dostęp do rynku USA, a tym samym i do innych zachodnich rynków. Obecnie Gazprombank to jedyny z wielkich banków państwowych Rosji, który zachował dostęp do SWIFT i płatności w głównych walutach świata.
Konkurencyjność Europy w wyścigu technologicznym mocarstw nie tylko słabnie, ale wręcz upada. Gdzie leży sedno ospałości Unii Europejskiej i jakie przyjąć kierunki rozwiązań, aby obudzić kontynent z innowacyjnego letargu, zanim będzie za późno?
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbiły się czkawką również naszej walucie, która w ostatnim czasie traciła na wartości. Czy trend ten zostanie utrzymany? Zastanawialiśmy się nad tym w kolejnym odcinku Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Łukasz Zembik, analityk Oanda TMS Brokers.
Jest piątek, 15 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje kluczowe wydarzenia gospodarcze.
PKB Polski urósł w trzecim kwartale realnie o 2,7 proc. r./r., analitycy zauważają m.in. słabość konsumpcji prywatnej. Pierwszy raz od drugiego kwartału 2023 r. polska gospodarka skurczyła się w ujęciu kwartalnym, acz ekonomiści wskazują na niedoskonałości tej miary.
Nie możemy liczyć, że sytuacja poprawi się sama. Jeśli chcemy uniknąć kryzysu, musimy działać – mówił w podcaście „Rzecz w Tym” Marcin Piasecki z „Rzeczpospolitej”
To, że Niemcy przestrzegają obowiązujących przepisów, nie jest niczym nowym. Okazuje się jednak, że coraz częściej przestrzegają ich aż za bardzo. To działa jak hamulec dla gospodarki. I kosztuje miliardy euro.
Donald Trump szykuje się do objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak jego prezydentura może wpłynąć na amerykańską i globalną gospodarkę? Przemysław Tychmanowicz w programie Rzecz o Biznesie rozmawiał z Maciejem Stefański, starszym ekonomistą w firmie EY.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas