Aktualizacja: 27.12.2024 15:37 Publikacja: 27.12.2024 04:44
Foto: Tomasz Sitarski
Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy przewiduje czasowe przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2 zgodnych z europejskimi regulacjami. To pozwoli starszym elektrowniom węglowym wystartować w dodatkowych aukcjach rynku mocy. Im wsparcie kończy się w drugiej połowie 2025 r. Dzięki zmianom w prawie będą one mogły uczestniczyć w corocznych aukcjach organizowanych do 2028 r.
Bez tego dodatkowego wsparcia starsze elektrownie przynosiłyby coraz większe straty i już w II połowie 2025 r. musiałyby zostać wyłączone. Rynek mocy da właścicielom tych elektrowni dodatkowe źródło dochodów. Na ten mechanizm składamy się wszyscy, płacąc w rachunku za prąd tzw. opłatę mocową. Dzięki niej w razie problemów z brakiem rezerwy mocy te jednostki są uruchamiane i pokrywają braki mocy do produkcji prądu.
Obniżki stóp w strefie euro zachęcają inwestorów do powrotu do kupowania nieruchomości komercyjnych. W 2024 r. wartość transakcji w Polsce powinna być dwa razy większa niż w kryzysowym 2023 r. Kolejny rok ma przynieść kontynuację trendu.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Malejący popyt, rosnąca oferta, stabilizacja, a nawet korekty cen – oto rynek pierwotny w 2024 r. Co przyniesie kolejny?
Czy „polski cud gospodarczy”, „polska złota era”, „mistrzostwo Europy” będą kontynuowane w kolejnych latach, a nawet dekadach? Czy dalej będziemy gonić Zachód? Trudno w to wątpić. Kluczowe jest jednak pytanie: „jak szybko”.
Osoby, które myślą o założeniu firmy, ale brakuje im pieniędzy, mogą sięgnąć po pożyczkę na ten cel z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo niskooprocentowana pożyczka może być w części umorzona.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Pandemiczne ograniczenia, obawy o inflację, napięcia polityczne – to wszystko branża turystyczna chce zostawić daleko za sobą. Rok 2025 i kolejne przyniosą nowe trendy i nowe miejsca wypoczynku.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Naszym największym wyzwaniem jest dotrzymywanie kroku zmianom stylu życia konsumentów, a także dostrzeganie na czas ich potrzeb i oczekiwań. Bez tego nie będziemy mogli tworzyć świetnych produktów - mówi Uluc Ayik, CEO firmy P&G na Europę Środkową.
Warta zamknęła już 95% zgłoszonych szkód powodziowych. Ubezpieczyciel przekierował swoje siły z innych regionów Polski, dzięki czemu oględziny rzeczoznawcy były realizowane w ciągu średnio 6 dni, a wypłata odszkodowania następowała średnio w 15 dni.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Największe europejskie przedsiębiorstwa energetyczne w 2024 r. podwoiły wydatki na projekty związane z ropą naftową i gazem ziemnym kosztem inwestycji w OZE. Taki trend ma się utrzymać także w 2025 r.
Wielkie otwarte dla wszystkich źródło wiedzy i narzędzie do komunikacji bez granic, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. To obiecywał internet na początku XXI wieku. I obietnicy dotrzymał. Zapomnieliśmy jednak, że nie wszystko jest na sprzedaż.
Nie widzę nic złego w tym, że dziennikarze spotykają się prywatnie z politykami. Oburzające jest, kiedy im się wysługują.
Większość mieszkańców ma pozytywne doświadczenia w załatwieniu spraw urzędowych. Gdyby coś mogli zmienić, to godziny ich urzędowania.
Czego życzyć poróżnionemu społeczeństwu? Raczej nie jedności poglądów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas