Aktualizacja: 02.04.2025 12:19 Publikacja: 27.12.2024 04:44
Foto: Tomasz Sitarski
Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy przewiduje czasowe przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2 zgodnych z europejskimi regulacjami. To pozwoli starszym elektrowniom węglowym wystartować w dodatkowych aukcjach rynku mocy. Im wsparcie kończy się w drugiej połowie 2025 r. Dzięki zmianom w prawie będą one mogły uczestniczyć w corocznych aukcjach organizowanych do 2028 r.
Bez tego dodatkowego wsparcia starsze elektrownie przynosiłyby coraz większe straty i już w II połowie 2025 r. musiałyby zostać wyłączone. Rynek mocy da właścicielom tych elektrowni dodatkowe źródło dochodów. Na ten mechanizm składamy się wszyscy, płacąc w rachunku za prąd tzw. opłatę mocową. Dzięki niej w razie problemów z brakiem rezerwy mocy te jednostki są uruchamiane i pokrywają braki mocy do produkcji prądu.
Myślę, że zmiana nastawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego jest kwestią czasu. Lipcowa projekcja pokaże już inn...
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
W kwietniu możemy spodziewać się spadku inflacji, stabilizacji dynamiki płac, dobrego miesiąca w handlu z racji...
Prawie 30 proc. pracowników doświadczyło wycieku firmowych danych. Mimo to więcej niż co trzecie przedsiębiorstw...
Choć niemal połowa jest przeciwnego zdania, to wyraźnie widać, że rola i znaczenie centrów handlowych się zmieni...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Ponad 22,3 tys. mieszkań w sektorze PRS było w Polsce pod koniec 2024 r. W 2029 r. rynek najmu instytucjonalnego...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas