Aktualizacja: 09.01.2025 03:31 Publikacja: 08.01.2025 08:00
Premier Donald Tusk
Foto: PAP/Paweł Supernak
Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu uważa, że trudno jednoznacznie ocenić ubiegły rok: - Dużo nadziei związanych z nowym rządem, z poprawą relacji z Unią Europejską, ze stopniowym zwalnianiem pieniędzy z KPO oraz niemal 3 proc. wzrostem gospodarczym – przedsiębiorca wymienia plusy.
Ale też wylicza minusy: - Utrzymująca się inflacja, niepewność wynikająca z pełnoskalowej wojny w Ukrainie i z kłopotów politycznych we Francji i w Niemczech, które wpływają nie tylko na sytuację gospodarczą w tych krajach i na pozycję UE, ale mają także znaczenie dla naszego biznesu ze względu na współpracę z Unią. Wybór nowego prezydenta USA także zwiększył liczbę znaków zapytania dotyczących Europy.
Przedsiębiorcy mogą w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne w programach krajowych i regionalnych. Ich zestawienie przygotowała firma Grant Thornton.
Firmy szukają umeblowanych biur z dobrymi adresami, blisko stacji metra lub przystanków komunikacji miejskiej. W cenie są także elastyczne powierzchnie. W tym roku wynajem siedziby do pracy może być droższy.
Wprawdzie pensje szefów dużych firm w Polsce rosły w ubiegłym roku wolniej niż średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, lecz i tak biją na głowę zarobki przeciętnego pracownika.
Czterech na dziesięciu pracodawców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zaczyna rok 2025 z planem zwiększenia liczby pracowników. Szansą na kolejne etaty będą też nowe inwestycje.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji.
Niemieckie firmy pracują na pół gwizdka i tną zamówienia dla poddostawców z Polski. Najmocniej poobijany jest uzależniony od eksportu polski przemysł motoryzacyjny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Ministerstwo Zdrowia forsuje ograniczenia w promowaniu i sprzedaży alkoholu. Część propozycji budzi obawy biznesu i resortu rozwoju. Problemem jest m.in. propozycja zakazu handlu alkoholem na stacjach paliw w godzinach od 22:00 do 6:00.
Minister finansów Andrzej Domański opublikował oświadczenie ws. uchwały PKW przyjmującej oświadczenie finansowe komitetu wyborczego PiS.
Minister finansów Andrzej Domański podjął decyzję w sprawie wypłaty pieniędzy dla PiS po uchwale PKW. Na ten moment wybrnął z impasu, w jakim znalazł się po decyzji Państwowej Komisji Wyborczej.
Marszałek Szymon Hołownia ogłosił daty wyborów prezydenckich. Dzień Dziecka to idealny termin na święto polskiej demokracji, znakomicie oddający nie tylko poziom naszych sporów, ale i dziecinną wręcz niechęć do jakiekolwiek formy pogodzenia się.
Rad dla ministra finansów jest mniej więcej tyle, ilu wypowiadających się. Skąd ta mnogość idei i poglądów? Przede wszystkim z kiepskiej jakości ustawy o partiach politycznych - pisze Piotr Paduszyński, adwokat.
Nie ma zgody w Sejmie co do projektu tzw. ustawy incydentalnej dotyczącej orzekania o ważności najbliższych wyborów prezydenckich. PiS chce wyrzucić przepisy do kosza, a PSL proponuje, żeby wybory zatwierdzał Trybunał Stanu.
Jan Zbigniew Potocki, który uważa się za legalnego prezydenta w myśl konstytucji kwietniowej i zasłynął z wystawiania własnych dokumentów, został skazany za łapownictwo i powoływanie się na wpływy. Posiadał też broń bez zezwolenia – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas