Aktualizacja: 14.01.2025 17:22 Publikacja: 14.01.2025 04:47
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski
Foto: PAP/Kasia Zaremba
Po roku rządów koalicji 15 października już niemal wszystkie firmy pozostające pod kontrolą państwa (a w praktyce polityków) mają nowe władze na czele z nowymi szefami. W dodatku kilka spółek, w których nominatów PiS usunięto już w pierwszej połowie 2024 r., jesienią przeszły kolejną zmianę prezesów. Na czele z Totalizatorem Sportowym, gdzie ponowna wymiana szefa była efektem nagłośnionego przez media politycznego nepotyzmu. W rezultacie barometr prezesów „Rzeczpospolitej”, który od kilku lat mierzy rotację prezesów firm z udziałem Skarbu Państwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy, podskoczył w listopadzie do 95,5 pkt i zakończył miniony rok na poziomie 94,3 pkt. To dawno niewidziany wynik, bliski rekordom z czasów pierwszego roku rządów PiS, gdy wewnętrzne przetasowania w rządzącej ekipie przełożyły się na kolejną falę zmian w zarządach, a barometr poszybował powyżej 100 pkt.
We władzach giełdowych spółek finansowych jest za mało kobiet. Czy unijne wymogi doprowadzą do zmian kadrowych?
E-sprzedawców jest już ponad 72 tys. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła o 6,5 tys. I nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.
I połowa 2025 r., choć dobra, będzie dla polskiej gospodarki słabsza, niż spodziewali się ekonomiści trzy miesiące temu.
Porządkowanie terenu, badania geologiczne, przygotowania umowy na budowę elektrowni jądrowej i wreszcie zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na budowę elektrowni – to główne punkty, stojące przed PEJ i rządem na atomowej mapie Polski.
Po okresie świąteczno-noworocznym w styczniu 2025 r. zgodnie z harmonogramem startują nowe nabory wniosków od przedsiębiorców. – Pierwszy miesiąc tego roku można określić słowem różnorodność – ocenia ekspertka od pozyskiwania funduszy unijnych.
Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Rafałem Dutkiewiczem, byłym prezydentem Wrocławia, a obecnie liderem Pracodawców RP. Dyskusja dotyczy wyzwań stojących przed polską gospodarką w 2025 roku: rekordowego deficytu budżetowego, kryzysu demograficznego, kosztów energii i inwestycji w innowacyjność. Czy Polska znajdzie sposób na długofalowy rozwój w tych trudnych warunkach?
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk nie uszanowali, że gospodarzem obchodów jest Muzeum Auschwitz. Gdy apelowaliśmy w „Rzeczpospolitej” o ponadpartyjny konsensus w polityce pamięci, trudno było przewidzieć, że będzie polegał właśnie na tym.
W II turze to będzie walka bardzo wyrównana. Nie mam co do tego wątpliwości - mówił w Helsinkach na konferencji prasowej premier Donald Tusk, pytany o ostatnie sondaże prezydenckie, w których Rafał Trzaskowski traci poparcie, a jego przewaga nad Karolem Nawrockim się zmniejsza.
- Nie rozstrzygaliśmy jeszcze dziś o tym, na ile poszczególne państwa będą uczestniczyły ze swoim sprzętem w kontroli i patrolowania Morza Bałtyckiego - mówił po szczycie szefów państw państw i rządów Morza Bałtyckiego
Były premier, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki, przejął z rąk premier Włoch Giorgii Meloni kierownictwo w partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
Najnowszy sondaż ośrodka YouGov wskazuje na rosnące notowania partii Reform UK Nigela Farage'a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas