Aktualizacja: 05.02.2025 04:27 Publikacja: 05.02.2025 04:01
Foto: mat. pras.
Rzeczywiście czwarty kwartał zeszłego roku upłynął pod znakiem pewnych zawodów, jeśli chodzi o trzy kategorie danych. A więc o produkcję, głównie przemysłową, ale bardzo silnie ujemna była też produkcja budowlana. W bilansie handlowym, eksporcie i saldzie rachunku obrotów bieżących, wbrew prognozom analityków, a zgodnie z moimi oczekiwaniami, pojawił się problem deficytu. Bo to, czego nie jesteśmy w stanie sami wyprodukować, jesteśmy zmuszeni importować. I tu dochodzimy do efektu wieloletnich zaniechań inwestycyjnych, do których chyba zdążyliśmy się już zresztą przyzwyczaić. To cecha polskiej gospodarki, która będzie miała negatywne konsekwencje na przyszłość. Im więcej rozmawiam z biznesem, tym lepiej widzę, jak bardzo długoterminowe, wieloletnie są projekty inwestycyjne. I jak wiele lat trzeba potem czekać na korzyści z tych inwestycji. A my mamy teraz inwestycje na poziomie 17 proc. produktu krajowego brutto, podczas gdy Czechy, Węgry i Rumunia mają je na poziomie między 26 proc. a 28 proc. To zaczyna nam się odbijać czkawką. Prognozuję wprawdzie więcej inwestycji niż konsensus, jednak likwidacja luki w inwestycjach względem wspomnianych krajów naszego regionu wymagałaby trwałego realnego ich wzrostu o 50 proc. Oczekiwana przeze mnie 10-proc. dynamika inwestycji w szczycie wykorzystania Krajowego Planu Odbudowy stanowi więc scenariusz nie optymistyczny, a tylko nieco mniej pesymistyczny. Szczególnie że jako inwestycje ujmowane są też dostawy uzbrojenia, a polskie nakłady na obronność będą najwyższe w Unii Europejskiej. Tymczasem u nas siada też eksport, co jest w dużej części pokłosiem słabości gospodarki europejskiej, głównie niemieckiej.
Początek roku przyniesie wzrost inflacji zapewne do poziomów niewidzianych od roku. Jastrzębia retoryka RPP wciąż powinna wspierać siłę złotego. W gospodarce ekonomiści liczą na wyraźne symptomy ożywienia inwestycyjnego. Przedstawiamy prognozę na luty najważniejszych wskaźników ekonomicznych sporządzoną przez „Rzeczpospolitą”.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Boom na paczki w Polsce sprawił, że działalność w tej branży prowadzi już niemal 10 tys. firm, a to oznacza, że od 2010 r. ich liczba wzrosła aż czterokrotnie – wynika z danych Dun & Bradstreet przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
Firmy powinny się szerzej otworzyć na osoby, które nie zawsze mają kierunkowe wykształcenie czy umiejętności dopasowane do stanowiska – mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Najnowsze badania planów firm wskazują, że 2025 rok przyniesie ożywienie w rekrutacji, pomagając zrównoważyć układ sił pracodawców i pracowników. Jednak nie wszędzie i nie na długo.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.
Początek roku przyniesie wzrost inflacji zapewne do poziomów niewidzianych od roku. Jastrzębia retoryka RPP wciąż powinna wspierać siłę złotego. W gospodarce ekonomiści liczą na wyraźne symptomy ożywienia inwestycyjnego. Przedstawiamy prognozę na luty najważniejszych wskaźników ekonomicznych sporządzoną przez „Rzeczpospolitą”.
Ledwo świętowaliśmy nowy rok, a tu już luty. Jaki to będzie miesiąc dla konsumentów, biznesu, gospodarki? Oto Prognozy Gospodarcze „Rzeczpospolitej”.
Najwyższa Izba Kontroli prześle do prokuratury cztery zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizowaniu rządowych kampanii społecznych za czasu rządów PiS.
Wyjątkowo krótko, bo tylko trzy tygodnie, trwała przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej. 4-5 lutego RPP spotyka się znowu, środowa decyzja wydaje się jasna: stopy procentowe bez zmian.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Wójt gminy nie ma kompetencji do określania i przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, których przełożonym jest dyrektor szkoły.
Ustalenie, komu przysługuje przymiot strony w postępowaniu administracyjnym, wciąż pozostaje jednym z najbardziej problematycznych aspektów tego postępowania, mimo licznych wypowiedzi sądów administracyjnych oraz przedstawicieli nauki na ten temat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas