Aktualizacja: 06.02.2025 07:18 Publikacja: 06.02.2025 04:30
Czy firmy muszą się bać UOKiK?
Foto: Fotorzepa/Urszula Lesman
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie opublikował jeszcze sprawozdania z działalności za 2024 rok, ale już można powiedzieć, że był to okres dwukrotnie obfitszy niż rok 2023 pod względem wysokości kar nałożonych na przedsiębiorców przez tę instytucję. Sankcje urzędu pilnującego interesu konsumentów dotykają również spółek państwowych i publicznych. Sprawdziliśmy, ile faktycznie je kosztują.
Ponad połowa firm planuje zmodernizować swoją infrastrukturę, żeby móc w pełni wykorzystać potencjał GenAI. Jej wdrożenie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Ale rezygnacja z nowych technologii oznacza biznesową śmierć.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Ledwo świętowaliśmy nowy rok, a tu już luty. Jaki to będzie miesiąc dla konsumentów, biznesu, gospodarki? Oto Prognozy Gospodarcze „Rzeczpospolitej”.
Choć w części branż i firm ograniczenie liczby godzin pracy nie byłoby problemem, to w wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, pogłębiłoby niedobór pracowników.
Jeszcze w lutym Komisja Europejska przedstawi pierwszy pakiet regulacji do zmian i uproszczenia. Kolejne omnibusy jeszcze w tym roku.
Początek roku przyniesie wzrost inflacji zapewne do poziomów niewidzianych od roku. Jastrzębia retoryka RPP wciąż powinna wspierać siłę złotego. W gospodarce ekonomiści liczą na wyraźne symptomy ożywienia inwestycyjnego. Przedstawiamy prognozę na luty najważniejszych wskaźników ekonomicznych sporządzoną przez „Rzeczpospolitą”.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.
Po tym, jak Donald Trump ogłosił, że USA miałyby przejąć odpowiedzialność za Strefę Gazy, a Palestyńczycy zostaliby z niej wysiedleni na stałe, przedstawiciele jego administracji wycofują się z tej ostatniej propozycji.
Od kiedy liczyć okres wypowiedzenia, gdy nie możemy załatwić formalności osobiście i korzystamy z usług poczty? Nowe orzecznictwo może wpłynąć na dotychczasową praktykę pracodawców.
Umowy o pracę umożliwiają większą kontrolę nad pracownikami. Poszukujące elastyczności i oszczędności firmy preferują zaś umowy cywilnoprawne. Jak uniknąć błędów przy ich zawieraniu?
– Wolność badań występuje wyłącznie na poziomie deklaratywnym, w wypowiedziach władz IPN dla mediów – mówi „Rzeczpospolitej” pracownik Instytutu. RPO pyta prezesa Karola Nawrockiego o zasady, które obowiązują pracowników, kiedy proponują tematy książek i artykułów.
Minister spraw zagranicznych Gideon Sa'ar ogłosił w środę, że Izrael pójdzie w ślady USA i nie będzie uczestniczyć w obradach Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC).
Najbardziej opiniotwórczym tytułem prasowym 2024 r. została „Rzeczpospolita”. Według raportu Instytutu Monitorowania Mediów, w ubiegłym roku była cytowana ponad 44 tysiące razy.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas