Aktualizacja: 16.03.2025 21:28 Publikacja: 13.03.2025 04:47
Przemysł samochodowy ma poprawić konkurencyjność
Foto: Bloomberg
Podupadającą kondycję kluczowej dla unijnej gospodarki branży ma wspomóc Automotive Action Plan. To efekt zainicjowanego w styczniu przez szefową KE Ursulę von der Leyen dialogu z europejskim przemysłem motoryzacyjnym na temat jego przyszłości. Wyznacza on kilka priorytetów, w tym rozwój innowacyjności i cyfryzacji, przejście na czystą mobilność czy zapewnienie konkurencyjności i zwiększenie odporności w łańcuchach dostaw. Kluczowym celem działań będzie zwiększenie konkurencyjności europejskich producentów samochodów.
Analitycy spodziewają się, że tegoroczny cel wzrostu gospodarczego dla Chin będzie podobny jak w zeszłym roku. Inwestorzy liczą na stymulację fiskalną i monetarną.
Wygląda na to, że proces deregulacji polskiej gospodarki wreszcie ruszył. Prace nad usunięciem barier blokujących działalność firm trwają w kilku zespołach. Rząd przyjął projekt zmiany przepisów, o które od lat zabiega branża leasingowa.
PARP ogłosiła właśnie nabór do programu „Dostępność” w ramach Ścieżki SMART. Do wzięcia spore pieniądze na realizację projektów, których celem jest zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Wybór nowych ofert na portalach pracy był w lutym br. znacząco większy niż rok wcześniej, choć nie utrzymał się świetny wynik ze stycznia. Które branże chciały zwiększyć zatrudnienie?
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Już tylko niewiele ponad 100 tys. użytkowników przewagi ma polski lider handlu internetowego nad chińską konkurencją. Wśród dziesięciu czołowych platform e-handlu aż trzy to firmy z Azji. Branża alarmowała od dawna.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
Grupa Stellantis złożyła w USA zaskakujący wniosek patentowy. Chodzi o układ wydechowy do samochodów elektrycznych.
Ministerstwo Aktywów Państwowych wypłaciło 13 marca Poczcie Polskiej dotację celową w wysokości prawie miliarda złotych na pokrycie kosztów świadczenia powszechnych usług pocztowych za 2023 r.
Nie potrzebujemy w Unii 27 rynków kapitałowych, potrzebujemy jednego, by firmy szukające finansowania znalazły jego źródło – mówi komisarz Maria Luís Albuquerque. Opowiada o budowie unii oszczędności i inwestycji, której plan Bruksela ujawni 19 marca.
Trwają targi dotyczące tego, gdzie zostanie wydane 150 mld euro ze specjalnego funduszu UE na zbrojenie. Komisja Europejska jest za ograniczeniem dostępu dla spółek z USA. Jeśli do tego dojdzie, Polska na tym raczej nie ucierpi.
Elektryfikacja transportu wymaga sporych inwestycji. Producenci sięgają do kieszeni przewoźników.
Podczas wtorkowej sesji plenarnej PE unijny komisarz ds. zdrowia przedstawił założenia Aktu o Lekach Krytycznych. W wystąpieniu Węgra nie padła jednak deklaracja utworzenia dedykowanego funduszu na wsparcie produkcji leków w UE. Na takie rozwiązanie liczyła m.in. Polska.
Państwo dofinansowuje budowę ładowarek, sieci zasilających oraz zakup elektrycznych ciężarówek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas