Umowa pomostowa Polska-USA na atom. Co o niej wiemy?
Nowa umowa na realizację projektu jądrowego ma być pomostem między tym, czego jeszcze nie udało się zrobić, a tym, co będzie już można realizować w ramach samej budowy. Ma pozwolić na elastyczną realizację prac przy projektowaniu i planowaniu budowy elektrowni, w trakcie wyczekiwania na zgodę na pomoc publiczną Brukseli.
Warszawa, 28.04.2025. Premier Donald Tusk (P), sekretarz ds. energii USA Chris Wright (2P), p.o. prezesa zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Piotr Piela (2L), prezes i COO Bechtel Group Craig Albert (3L) oraz prezes jednostki biznesowej ds. systemów energetycznych w Westinghouse Dan Lipman (L) w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 28 bm. Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
W poniedziałek, 28 kwietnia podpisano wynegocjowaną z końcem marca kolejną umowę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel, na mocy której Polskie Elektrownie Jądrowe będą kontynuowały dalsze prace projektowe i która to umowa ma prowadzić w kierunku budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. „Rzeczpospolita” dowiedziała się o szczegółach tego porozumienia.
Jak długi jest czas umowy?
Pozostało jeszcze 94% artykułu
PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!
Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.
Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.
W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.