Aktualizacja: 13.10.2021 12:27 Publikacja: 13.10.2021 12:26
Foto: shutterstock
W obrocie prawnym daje się zauważyć praktyka przedłużania sobie okresu przedawnienia poprzez składanie wniosków o przeprowadzenie postępowania pojednawczego. Kiedy do ugody nie dochodzi, wierzyciele potrafią składać taki wniosek ponownie. W taki sposób termin do wniesienia pozwu udaje się przedłużyć dwu- lub trzykrotnie. Takie praktyki są wysoce niepokojące, ponieważ nasuwają podejrzenia o możliwość celowego obejścia prawa.
Po to ustanowione zostały terminy w kodeksie cywilnym (lub innej ustawie), aby ich przestrzegać. Zostały ustanowione i określone w sposób zamierzony i celowy dla systemu prawa. Zatem ich obchodzenie jest działaniem przeciwko woli ustawodawcy. Ustawodawca działał zgodnie z logiką prawidłowego rozwiązywania problemów i sporów – motywując wierzycieli, aby niezwłocznie dochodzić roszczeń. Ponieważ natura stosunków prawnych jest zróżnicowana, odpowiednio zróżnicowano także terminy przedawnienia. Bo klasyczna nauka prawa stała na stanowisku, że pozwy należy wnosić przed upływem okresu przedawnienia, w czasie postępowania sądowego przedawnienie nie biegnie, a zobowiązania zasądzone mają również swoje własne terminy przedawnienia. W taki sposób wierzyciel zostaje naprowadzony na ścieżkę racjonalnej i niezwłocznej ochrony praw, z której korzysta według swego uznania.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego będzie rekomendować rezygnację prawie w całości z zażaleń poziomych w k.p.c. Sędziowie w sądach rejonowych dostrzegają jednak ich zalety.
Sąd okręgowy przedstawia TSUE do oceny teorię i ustalone orzecznictwo zamiast wykładni prawa
Resort chwali się powoływaniem nowych sędziów dyscyplinarnych. Pojawiają się zastrzeżenia, że bez wymaganej opinii KRS. Ciekawe jest także, jak ci sędziowie zachowają się w praktyce.
Systemy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej autonomiczne, a osiągane wyniki nie zawsze można powiązać z decyzjami człowieka.
Podstawą działania wymiaru sprawiedliwości jest jego bezstronność, niezależność i apolityczność.
Promocyjna oferta jest dostępna dla nowych klientów banku, którzy otworzą konto osobiste CitiKonto wraz z Kontem Oszczędnościowym.
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Wytyczne prokuratora generalnego dają pewne wskazówki śledczym. Całkowicie nie zgadzam się natomiast z tym, co usłyszałem od ministry zdrowia – mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, karnista.
Część absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury czeka na nominacje asesorskie. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że za zwłokę odpowiada KRS, a rada, że to wina samych zainteresowanych.
We wtorek zgromadzenie Izby Cywilnej SN ma dokonać wyboru trzech kandydatów, z których prezydent wybierze jej prezesa na nową kadencję. Dwaj tzw. starzy sędziowie SN i premier wszczęli próbę zablokowania tej procedury.
Już samo występowanie przed neoKRS i status neosędziego jest wystarczającą formą upokorzenia - uważa sędzia Igor Tuleya, SO w Warszawie. A niezaproszenie strony społecznej na ostatnie rozmowy o wymiarze sprawiedliwości nazywa fatalnym błędem.
We wtorek zbiera się Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Ma wyłonić kandydatów na prezesa. Poniedziałkowy ruch Donalda Tuska może to utrudnić.
Prokuratura otrzymała już długo oczekiwaną, drugą opinię biegłego ws. wypadku na drodze S8 w 2022 r., w którym zginął motocyklista. Obok poruszał się samochód, którym jechali była I prezes SN Małgorzata Gersdorf i jej mąż Bohdan Zdziennicki, sędzia TK w stanie spoczynku.
W wieku 90 lat zmarł Stanisław Gurgul, sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w stanie spoczynku, wieloletni publicysta "Rzeczpospolitej".
W nocy nad obwodem moskiewskim strącono ok. 20 dronów - wynika z komunikatów przekazywanych przez mera Moskwy, Siergieja Sobianina i ministerstwo obrony Rosji. W Ramenskoje, mieście w obwodzie moskiewskim, w wyniku ataku zginęła 46-letnia kobieta.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 9 na 10 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów na obwód briański. Liczne drony były też strącane na podejściach do Moskwy.
Księżna Kate za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała odbiorców, że zakończyła proces chemioterapii. – Walka z rakiem jest skomplikowana, przerażająca i nieprzewidywalna – napisała. Jakie ma plany na najbliższe miesiące?
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Rząd pracuje nad wprowadzeniem Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), który ma pomóc w identyfikowaniu domowych zwierząt i ich właścicieli. Za brak rejestracji zwierzęcia w terminie grozić będzie kara grzywny.
Premiera iPhone’a 16 przykuła nie tylko uwagę fanów marki. Nowe smartfony są w tym roku nie tylko wyjątkowe z uwagi m.in. na zaszytą w nich sztuczną inteligencję, ale również ze względu na obniżone ceny.
Nowa definicja budowli może wyjaśnić sytuację firm telekomunikacyjnych. Wątpliwości interpretacyjne mogą wciąż się pojawiać w branży energetycznej.
Polski start-up opracował algorytmy, które mają pomóc e-sklepom przekuć złe recenzje internautów w pozytywne oceny. Do mediacji zaprzęgnięto sztuczną inteligencję.
Rodzima spółka Adanced Protection Systems (APS) opracowała nowatorski system do neutralizacji niechcianych „gości” nad naszymi głowami. Chodzi o specjalny pojazd, działający jak podniebny taran.
Sprawne funkcjonowanie systemów zgłaszania nieprawidłowości wymaga mechanizmów zachęcających organizację, w której sygnalista dokonuje zgłoszenia, do poważnego zajęcia się tematem.
- Premier Donald Tusk zapędził się w kozi róg - mówił w rozmowie z RMF FM poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, Michał Wójcik.
Na blokadzie serwisu X w Brazylii gwałtownie zyskali konkurenci, jak Bluesky czy Threads, ale nie są w stanie wypełnić powstałej luki. Czy Brazylia skazuje się na izolację?
Koalicja Obywatelska tuż przed Zjednoczoną Prawicą - tak wygląda czołówka najnowszego sondażu partyjnego, przeprowadzonego przez Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”
Minister Adam Bodnar mówił w TVN24 m.in. o poniedziałkowej decyzji premiera "o uchyleniu kontrasygnaty" do postanowienia prezydenta, a także o weryfikacji neosędziów.
Wynajęcie samochodu za wyższą cenę, niż uznał ubezpieczyciel, może być uznane za niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione.
Madryt jest drugą stolicą europejską po Paryżu, która zakazała wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Nowe regulacje będą obowiązywać od października - zapowiada burmistrz José Luis Martínez-Almeida.
Turyści z Polski znaleźli się na czternastym miejscu pod względem liczby gości z zagranicy odwiedzających Ateny i na szesnastym pod względem liczby pasażerów na tamtejszym lotnisku. To wynik lepszy niż przed pandemią.
Choć umowę ramową na 486 zestawów artyleryjskich Himars podpisaliśmy rok temu, do dziś nie rozpoczęły się negocjacje szczegółów. Nie ma szans, że kupimy aż tyle.
Ukraiński mężczyzna chciał wjechać do swojego kraju na fałszywych danych. Wiceszef MSWiA mówi: – To próba ominięcia poboru do armii.
Mario Draghi przedstawił raport nawołujący do wielkich inwestycji, żeby zrealizować cele cyfrowej i zielonej transformacji. Polska podziela jego analizę i proponuje, żeby w razie braku funduszy z niektórych zielonych ambicji zrezygnować.
Były szef EBC Mario Draghi w długo oczekiwanym raporcie przestrzega przed „powolną agonią” unijnej gospodarki. Na odzyskanie konkurencyjności przez UE potrzeba nawet 800 mld euro rocznie.
Finał wyborów prezydenckich w USA w dużej mierze zależy od tego, kogo poprą technologiczni giganci. A dziś ta układanka jest bardzo skomplikowana.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas