Kiedy wezwanie do próby ugodowej nie przerywa biegu przedawnienia

Terminy w kodeksie cywilnym zostały ustanowione po to, żeby ich przestrzegać.

Aktualizacja: 13.10.2021 12:27 Publikacja: 13.10.2021 12:26

Kiedy wezwanie do próby ugodowej nie przerywa biegu przedawnienia

Foto: shutterstock

W obrocie prawnym daje się zauważyć praktyka przedłużania sobie okresu przedawnienia poprzez składanie wniosków o przeprowadzenie postępowania pojednawczego. Kiedy do ugody nie dochodzi, wierzyciele potrafią składać taki wniosek ponownie. W taki sposób termin do wniesienia pozwu udaje się przedłużyć dwu- lub trzykrotnie. Takie praktyki są wysoce niepokojące, ponieważ nasuwają podejrzenia o możliwość celowego obejścia prawa.

Po to ustanowione zostały terminy w kodeksie cywilnym (lub innej ustawie), aby ich przestrzegać. Zostały ustanowione i określone w sposób zamierzony i celowy dla systemu prawa. Zatem ich obchodzenie jest działaniem przeciwko woli ustawodawcy. Ustawodawca działał zgodnie z logiką prawidłowego rozwiązywania problemów i sporów – motywując wierzycieli, aby niezwłocznie dochodzić roszczeń. Ponieważ natura stosunków prawnych jest zróżnicowana, odpowiednio zróżnicowano także terminy przedawnienia. Bo klasyczna nauka prawa stała na stanowisku, że pozwy należy wnosić przed upływem okresu przedawnienia, w czasie postępowania sądowego przedawnienie nie biegnie, a zobowiązania zasądzone mają również swoje własne terminy przedawnienia. W taki sposób wierzyciel zostaje naprowadzony na ścieżkę racjonalnej i niezwłocznej ochrony praw, z której korzysta według swego uznania.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Koniec z zażaleniami poziomymi? Szykuje się reforma procedury cywilnej
Sądy i Prokuratura
Czyje dobro, czyja korzyść? Co należy do państwa, a co do sądu według wyroku TSUE
Sądy i Prokuratura
Nowi sędziowie dyscyplinarni
Sądy i Prokuratura
Logiczne konsekwencje AI. Czy prawnicy powinni bać się o swoje posady?
Sądy i Prokuratura
Na czym powinno opierać się zaufanie do wymiaru sprawiedliwości?
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.