Arkadiusz Turczyn: Prawo do prywatności

Wobec dyskusji o rozporządzeniu regulującym rejestr ciąż (zob. W. Ferfecki, Ministerstwo Zdrowia proponuje zmiany. Wątpliwy rejestr ciąż) na myśl nasuwa się kilka uwag judykatury.

Publikacja: 08.12.2021 12:22

Arkadiusz Turczyn: Prawo do prywatności

Foto: Adobe Stock

Jak stanowi art. 47 Konstytucji RP, każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Ochronie prawa do prywatności poświęcony jest także art. 8 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. (DzU z 1993 r., nr 61, poz. 284 z późn. zm.). Regulacją objęte są aspekty prywatności, które polegają na ingerencji władz publicznych, a nie innych podmiotów. Niedopuszczalna jest ingerencja, która nie jest konieczna m.in. z uwagi na bezpieczeństwo państwowe lub ochronę praw i wolności innych osób, jeśli wnika w życie prywatne, nie respektując więzi rodzinnych i prawa do kontaktów z osobami bliskimi, a także integralności rodziny (wyrok TK z 27 stycznia 1999 r., K 1/98, OTK ZU 1/1999, poz. 3, orzecznictwo TK dostępne też na https://ipo.trybunal.gov.pl/).

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Przywracanie praworządności to nie lot F-16
Sądy i Prokuratura
Dagmara Pawełczyk-Woicka: To ustawa bardzo szkodliwa dla obywateli
Sądy i Prokuratura
Potrzeba apolitycznych sędziów
Sądy i Prokuratura
W oczekiwaniu na uzdrowienie KRS
Sądy i Prokuratura
Procesy zbiorowe do pilnego ożywienia