Dariusz Mazur: Wybory do KRS powinny zostać przerwane

Żądza władzy okazała się silniejsza niż interes narodowy – mówi Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Publikacja: 13.04.2022 11:31

Dariusz Mazur: Wybory do KRS powinny zostać przerwane

Foto: rp.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ostatnio zabezpieczenie blokujące decyzje Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie zawieszania sędziów. Czy w interesie polskich sędziów rzeczywiście muszą się wypowiadać się zagraniczne Trybunały?

Wynika to wyłącznie ze złej woli polityków obecnego obozu władzy, którzy od ponad sześciu lat usiłują podporządkować sobie sądownictwo, tak aby konstytucyjne zasady trójpodziału władzy i niezależności władzy sądowniczej stały się fikcją. Chodzi im o to, aby zyskać władzę zbliżoną do absolutnej. Taka władza gwarantuje im bycie ponad prawem i związaną z tym całkowitą bezkarność, przy czym, patrząc na to, jak zdefraudowane zostały środki przeznaczone na wybory kopertowe czy środki z Funduszu Sprawiedliwości, cel ten został już osiągnięty dzięki pełnej kontroli nad prokuraturą. Dalsza konsolidacja władzy zapewni również możliwość prześladowania przeciwników politycznych, czemu na razie stoją na przeszkodzie niezależne sądy. Bardzo wymowny jest fakt, że ETPC w ogóle zdecydował się na tego rodzaju zabezpieczenia w sprawach, w których skargi dotyczą bezpodstawnego odsunięcie sędziów od orzekania. Do tej pory stosował zabezpieczenia w sprawach najważniejszych wartości, takich jak ochrona życia ludzkiego, ochrona przed bezprawnym pozbawieniem wolności czy przed torturami. Oznacza to, że Polska jest postrzegana jako „chory człowiek Europy”, państwo, w którym zagrożone są absolutnie podstawowe standardy prawa do rzetelnego procesu. W przyszłości może to doprowadzić do naruszenia także innych praw chronionych europejską konwencją praw człowieka, co już obecnie dzieje się w Rosji czy na Białorusi, które nie respektują jej postanowień.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?
Reklama
Reklama