Aktualizacja: 24.11.2024 23:02 Publikacja: 13.04.2022 11:31
Foto: rp.pl
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ostatnio zabezpieczenie blokujące decyzje Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie zawieszania sędziów. Czy w interesie polskich sędziów rzeczywiście muszą się wypowiadać się zagraniczne Trybunały?
Wynika to wyłącznie ze złej woli polityków obecnego obozu władzy, którzy od ponad sześciu lat usiłują podporządkować sobie sądownictwo, tak aby konstytucyjne zasady trójpodziału władzy i niezależności władzy sądowniczej stały się fikcją. Chodzi im o to, aby zyskać władzę zbliżoną do absolutnej. Taka władza gwarantuje im bycie ponad prawem i związaną z tym całkowitą bezkarność, przy czym, patrząc na to, jak zdefraudowane zostały środki przeznaczone na wybory kopertowe czy środki z Funduszu Sprawiedliwości, cel ten został już osiągnięty dzięki pełnej kontroli nad prokuraturą. Dalsza konsolidacja władzy zapewni również możliwość prześladowania przeciwników politycznych, czemu na razie stoją na przeszkodzie niezależne sądy. Bardzo wymowny jest fakt, że ETPC w ogóle zdecydował się na tego rodzaju zabezpieczenia w sprawach, w których skargi dotyczą bezpodstawnego odsunięcie sędziów od orzekania. Do tej pory stosował zabezpieczenia w sprawach najważniejszych wartości, takich jak ochrona życia ludzkiego, ochrona przed bezprawnym pozbawieniem wolności czy przed torturami. Oznacza to, że Polska jest postrzegana jako „chory człowiek Europy”, państwo, w którym zagrożone są absolutnie podstawowe standardy prawa do rzetelnego procesu. W przyszłości może to doprowadzić do naruszenia także innych praw chronionych europejską konwencją praw człowieka, co już obecnie dzieje się w Rosji czy na Białorusi, które nie respektują jej postanowień.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Zarzuty dotyczą celowego przejęcia akt spraw dotyczących statusu neosędziów SN.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Andrzeja Dudy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sędziego SN, który nie chce orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Nakaz aresztowania premiera Izraela to polityczny test dla Zachodu. Czy można podważać decyzje międzynarodowego sądu, gdy za wzór także dla innych stawia się przestrzeganie prawa?
Wykładnia przepisów zastosowana przez Adama Bodnara, która w praktyce uniemożliwia pełnienie funkcji prokuratora krajowego przez Dariusza Barskiego, jest niezgodna z ustawą zasadniczą - tak orzekł TK.
Rzeczywista naprawa praworządności w Polsce, a także gwarancja przestrzegania praw człowieka wymaga wykonania wyroku pilotażowego ETPCz w sprawie Lecha Wałęsy - wskazuje prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w piśmie do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Sam podeszły wiek i związane z nim ograniczenia sprawności oraz większa podatność na wpływy otoczenia nie przesądzają o niezdolności do rozporządzeń na wypadek śmierci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas