Aktualizacja: 24.03.2025 08:02 Publikacja: 13.04.2022 11:31
Foto: rp.pl
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ostatnio zabezpieczenie blokujące decyzje Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie zawieszania sędziów. Czy w interesie polskich sędziów rzeczywiście muszą się wypowiadać się zagraniczne Trybunały?
Wynika to wyłącznie ze złej woli polityków obecnego obozu władzy, którzy od ponad sześciu lat usiłują podporządkować sobie sądownictwo, tak aby konstytucyjne zasady trójpodziału władzy i niezależności władzy sądowniczej stały się fikcją. Chodzi im o to, aby zyskać władzę zbliżoną do absolutnej. Taka władza gwarantuje im bycie ponad prawem i związaną z tym całkowitą bezkarność, przy czym, patrząc na to, jak zdefraudowane zostały środki przeznaczone na wybory kopertowe czy środki z Funduszu Sprawiedliwości, cel ten został już osiągnięty dzięki pełnej kontroli nad prokuraturą. Dalsza konsolidacja władzy zapewni również możliwość prześladowania przeciwników politycznych, czemu na razie stoją na przeszkodzie niezależne sądy. Bardzo wymowny jest fakt, że ETPC w ogóle zdecydował się na tego rodzaju zabezpieczenia w sprawach, w których skargi dotyczą bezpodstawnego odsunięcie sędziów od orzekania. Do tej pory stosował zabezpieczenia w sprawach najważniejszych wartości, takich jak ochrona życia ludzkiego, ochrona przed bezprawnym pozbawieniem wolności czy przed torturami. Oznacza to, że Polska jest postrzegana jako „chory człowiek Europy”, państwo, w którym zagrożone są absolutnie podstawowe standardy prawa do rzetelnego procesu. W przyszłości może to doprowadzić do naruszenia także innych praw chronionych europejską konwencją praw człowieka, co już obecnie dzieje się w Rosji czy na Białorusi, które nie respektują jej postanowień.
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Trzeba zatrzymać w prokuraturze kadrę najlepiej wykwalifikowaną – mówi prokurator Jacek Skała, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Koncepcja „sędziów ustawowych” jest wewnętrznie niespójna i niezgodna z Konstytucją RP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Po głośnej uchwale frankowej „nowa” część Izby Cywilnej SN, uchwalając w minionym tygodniu uproszczenie zmiany płci metrykalnej, pokazała, jak bezsensowne jest bojkotowanie nowych sędziów i utrudnianie im pracy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wizja czekania latami na rozstrzygnięcie musi być przerażająca. Jeśli ludzie rozgniewają się z powodu niesprawnie działających sądów, nie będzie to gniew na sędziów – mówi Bartosz Pilitowski, prezes fundacji Court Watch Polska.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
Rząd chce usprawnić rozpatrywanie spraw w wydziałach rodzinnych i nieletnich. Do sądów tych mają trafić asesorzy. Resort sprawiedliwości opublikował właśnie propozycję nowych przepisów w tej sprawie.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Pokrzywdzenie wierzycieli zachodzi, gdy wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką przez dłużnika doprowadziło do powstania lub zwiększenia nadwyżki jego pasywów nad aktywami.
W rzeczywistości reformatorskiej odtwarza się cykl: rządy skupiają się na rozliczeniach i imperialnych planach, a zapominają o podstawowej misji sądownictwa – krótkim i sprawiedliwym procesie.
Przewodniczący Sądu Najwyższego USA John Roberts stawia się prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Nie zgadza się na rozmontowanie konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia?
Prawo do ściągnięcia zasłużonych kosztów procesu, w tym opłaty dla adwokata z urzędu, przedawnia się po trzech latach od dnia kiedy należało je uiścić. Każde inne stanowisko jest błędne - wynika z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas