Piotr Kosmaty: Za fałszywy alarm należy surowo karać

Wszczynanie nieprawdziwych alertów ma bardzo poważne konsekwencje społeczne, ekonomiczne, zaburza też organizację oraz funkcjonowanie organów państwowych.

Publikacja: 11.05.2022 12:07

Piotr Kosmaty: Za fałszywy alarm należy surowo karać

Foto: Adobe Stock

W maju 2019 r. środki masowego przekazu poinformowały, że policja ustala sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w 122 szkołach w Polsce, w których odbywały się matury. Przedstawiciele szkół zgłosili do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że placówki otrzymały drogą e-mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. Wszystkie alarmy, jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, okazały się fałszywe.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała zaś, że w 61 szkołach po sprawdzeniu zgłoszenia o bombie egzamin rozpoczął się zgodnie z harmonogramem, w 57 z opóźnieniem, a w jednej został przerwany. Jak się później okazało, policja spodziewała się tych alarmów, ostrzegając kilka dni wcześniej różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa