Jerzy Daniluk: „Przełomowe” orzeczenie SN oparte na tytułach prasowych(1)

Przede wszystkim sąd powinien wskazać, jakie fakty uznał za udowodnione, a jakie nie.

Publikacja: 14.09.2022 12:13

Jerzy Daniluk: „Przełomowe” orzeczenie SN oparte na tytułach prasowych(1)

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy w składzie SSN: Jarosław Matras, Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Włodzimierz Wróbel wyrokiem z 26 lipca 2022 r., wydanym w sprawie sygn. akt III KK 404/21, po rozpoznaniu kasacji od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie, uchylił sprawę i przekazał ją do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie.

Sąd Najwyższy przyznał, że w sądach powszechnych do stwierdzenia braku niezależności ocenianego składu sądu nie wystarczy stwierdzenie nawet bardzo istotnych wadliwości procesu nominacyjnego sędziego w nim zasiadającego. Bezwzględnym warunkiem podważenia niezależności sądu w tego rodzaju teście jest bowiem wykazanie choćby tylko potencjalnego wpływu wadliwości powołania sędziego na wynik danego postępowania sądowego z jego udziałem. Zdaniem sądu takim połączeniem (iunctim) pomiędzy składem sądu a przedmiotem postępowania w niniejszej sprawie było uznanie, że rozstrzygnięcie sądu drugiej instancji mogło godzić w interesy Skarbu Państwa, gdyż Skarb Państwa był reprezentowany przez prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie, który pozostaje w stosunku zależności administracyjnej (podległość służbowa) oraz finansowej (podległość budżetowa) wobec prezesa Sądu Apelacyjnego w tejże miejscowości.

Pozostało 87% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Czy sankcje prawne i prohibicja ograniczą chęć spożycia alkoholu?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Sądy i Prokuratura
Przez burzenie do „lepszej” praworządności?
Sądy i Prokuratura
Sztuczna i sprawiedliwa. Jakie obowiązki na sądownictwo nakłada AI Act?
Sądy i Prokuratura
Michał Laskowski, sędzia SN: Końca sporu nie widać. Sytuację trzeba uregulować w drodze ustaw
Sądy i Prokuratura
Prof. Muszyński: Stowarzyszenia to partie polityczne sędziów i przynoszą szkody wymiarowi sprawiedliwości