Aktualizacja: 24.11.2024 23:02 Publikacja: 07.12.2022 13:34
Maciej Ferek
Foto: PAP/Łukasz Gągulski
Panie Sędzio został Pan zawieszony za działalność na rzecz praworządności. Co Pan dziś robi żeby wrócić do orzekania i na sali rozpraw walczyć o praworządność?
Jak wynika ze smutnych doświadczeń moich „zawieszonych” kolegów, prezesi ich sądów nie uznają orzeczeń sądów pracy nakazujących przywrócenie sędziów do orzekania. Moje wynagrodzenie obniżono o połowę. Pozywam zatem co miesiąc Sąd Okręgowy w Krakowie o zapłatę brakującej połowy, gdyż sąd pracy przyznając mi rację musi ustalić i napisać w uzasadnieniu, że nie jestem zawieszony. Jedno takie orzeczenie już mam, a sprawa jest u komornika. Wyegzekwowanie orzeczenia w sprawie o zapłatę jest znacznie szybsze i mnie skomplikowane, niż w sprawach o przywrócenie do pracy. Nie mam też zamiaru niczego ułatwiać prezesowi. Niech to on ma większy problem, że musi mi wypłacić wynagrodzenie w sytuacji, gdy wg. niego nie pracuję z powodu uchwały Izby Dyscyplinarnej. A jak wynagrodzenie wyegzekwuje komornik, do dla sądu wstyd tym większy. Równolegle w listopadzie br. ETPCz zakomunikował rządowi RP o mojej skardze na naruszenia praw człowieka wynikających z odsunięcia od orzekania.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Zarzuty dotyczą celowego przejęcia akt spraw dotyczących statusu neosędziów SN.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Andrzeja Dudy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sędziego SN, który nie chce orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Nakaz aresztowania premiera Izraela to polityczny test dla Zachodu. Czy można podważać decyzje międzynarodowego sądu, gdy za wzór także dla innych stawia się przestrzeganie prawa?
Wykładnia przepisów zastosowana przez Adama Bodnara, która w praktyce uniemożliwia pełnienie funkcji prokuratora krajowego przez Dariusza Barskiego, jest niezgodna z ustawą zasadniczą - tak orzekł TK.
Rzeczywista naprawa praworządności w Polsce, a także gwarancja przestrzegania praw człowieka wymaga wykonania wyroku pilotażowego ETPCz w sprawie Lecha Wałęsy - wskazuje prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w piśmie do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas