Rada przypomniała, że na podstawie art. 178 ust. 3 Konstytucji RP sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

– Tymczasem konstytucyjny zapis jest permanentnie łamany przez niektórych aktywnych działaczy stowarzyszeń sędziowskich. Władze tych stowarzyszeń uczestniczą razem z innymi stowarzyszeniami niesędziowskimi, takimi jak Komitet Obrony Demokracji i organizacje o podobnym profilu, w zgromadzeniach promujących pewne postulaty polityczne i światopoglądowe, takie jak polityka aborcyjna, LGBT+, ideologia gender – można przeczytać w uchwale Rady.

Czytaj więcej

Sędziowie na cenzurowanym w KRS. Tak wyglądały obrady na wniosek Ziobry

Działalność ta, jej zdaniem, wykracza poza Polskę i odbywa się także na forum Parlamentu Europejskiego, a niektórzy sędziowie wręcz szczycą się kontaktami z Komisją Europejską oraz uczestnictwem w inicjowaniu sankcji przeciwko Polsce. Działania te są prowadzone pod hasłami „obrony praworządności” czy „niezawisłości” rzekomo prześladowanych sędziów.

Wskazano, że analiza orzecznictwa sądów dyscyplinarnych pokazuje, iż od początku 2018 r. sądy dyscyplinarne orzekły tylko w czterech przypadkach karę złożenia sędziego z urzędu (wydalenia ze służby). W trzech przypadkach chodziło o popełnienie przez sędziów pospolitych przestępstw, a w jednym doszło do poważnego nadużycia stanowiska.

Rada zaapelowała do sędziów o zachowywanie należytych standardów orzecznictwa, urzeczywistniających bezstronność przy wydawaniu orzeczeń. Chodzi szczególnie o zaniechanie praktyk, gdy sędzia podporządkowuje treści wydawanych orzeczeń swoim poglądom politycznym czy światopoglądowi. Naruszenie standardów niezawisłości sędziowskiej, zwłaszcza obowiązku zachowania bezstronności, powinno spotkać się z adekwatną reakcją ze strony organów dyscyplinarnych.

Członkowie KRS podkreślili, że nieobiektywne orzeczenia podważają zaufanie do całego wymiaru sprawiedliwości. „Tylko respektowanie tych samych kryteriów niezawisłości, wolnej od polityki czy ideologii, gwarantuje równe traktowanie obywateli wobec prawa. Nie ma niezależności sądów bez oderwania ich od uprzedzeń na tle ideologicznym czy zapatrywań politycznych. Nie ma też niezawisłości sędziów, jeśli nie potrafią separować sprawowania sprawiedliwości od swoich politycznych poglądów” – wskazali zebrani.

Na koniec Rada poinformowała, że zarządziła lustrację w kilku sądach. Wśród wymienionych znalazły się:

- Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu,

- wydziały odwoławcze Sądu Okręgowego w Poznaniu,

- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie oraz Sąd Okręgowy w Krakowie.

Dlaczego właśnie w tych sądach przeprowadzona będzie kontrola? Otóż z informacji KRS wynika, że lustracja obejmie wybrane sprawy karne dotyczące przestępstw przeciwko mieniu z użyciem przemocy, przestępstw polegających na zmuszaniu do określonego zachowania, zakończone prawomocnym orzeczeniem w latach 2021–2023. Sprawdzane będą one pod kątem równego traktowania sprawców i pokrzywdzonych.

— oprac. a.ł .