Reklama
Rozwiń

Funkcjonariusze chronieni przed napaścią

Przepisy chronią życie i zdrowie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej.

Publikacja: 25.10.2023 02:00

Funkcjonariusze chronieni przed napaścią

Foto: Adobe Stock

Prawie każdego dnia środki masowego przekazu informują o sytuacji na granicy Polski z Białorusią. Oglądając relacje z tego „gorącego” terenu, często widzimy, że funkcjonariusze Straży Granicznej, policjanci czy żołnierze są obiektem mniej lub bardziej zmasowanych i agresywnych ataków.

Na zachowania takie nie pozostają obojętne przepisy prawa karnego materialnego, bo w większości spełniają znamiona czynów zabronionych zawartych przede wszystkim w kodeksie karnym. Jednym z nich jest czyn zabroniony zakodowany w treści przepisu art. 223 k.k., który penalizuje tzw. czynną napaść na funkcjonariusza publicznego. Wskazany przepis chroni życie i zdrowie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej. Ponadto dobrami chronionymi są: prawidłowość i skuteczność przeprowadzanych czynności służbowych, np. patrolowania pasa granicznego, oraz powaga instytucji, którą reprezentuje zaatakowany funkcjonariusz.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI
Sądy i Prokuratura
Sędzia Barańska-Małuszek o KRS i neosędziach: Piłka leży dziś po stronie prezydenta elekta