Reklama
Rozwiń

Czy wojna w sądach jest konieczna?

Nietrudno nawet sobie wyobrazić, jak fatalne będą skutki wojny w sądach. Czy czeka nas utrata stabilności orzecznictwa dla życia gospodarczego i społecznego?

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Czy wojna w sądach jest konieczna?

Foto: Adobe Stock

Ledwie opadł kurz po wyborach parlamentarnych, ledwo członkowie komisji wyborczych udali się na spoczynek, a już działacze niektórych stowarzyszeń sędziowskich rozpoczęli ostry szturm na wszelkiego typu media. Radośnie uśmiechnięci zaczęli przypominać swoją opowieść o rzekomej niekonstytucyjności KRS, o wadliwości powołań nowych sędziów i konieczności radykalnych zmian.

Zaczęli wieszczyć rewolucję w sądach, zapowiedzieli masową eksterminację sędziów powołanych z rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i bez oporów zgłosili się do objęcia funkcji w organie będącym jej następcą. Niby nic nowego, takie odgrzewane kotlety, słyszeliśmy już te opowieści przecież od wielu lat. Teraz jednak działacze uzbrojeni w nadzieje na nowy rząd, jeszcze bardziej rozgorączkowani niż zwykle, natarczywie domagają się spełnienia swoich marzeń.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Barańska-Małuszek o KRS i neosędziach: Piłka leży dziś po stronie prezydenta elekta
Sądy i Prokuratura
Pozorność oświadczenia woli
Sądy i Prokuratura
Sędzia śledczy dr Carlo Marzella: Nie martwię się o bezpieczeństwo, gdy idę do sądu
Sądy i Prokuratura
„Marka osobista” sędziego. Jak komunikować się w przestrzeni publicznej?
Sądy i Prokuratura
Pushbacki. Kto powinien sądzić żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej?