Wszystkie oblicza szpiegostwa

Wysokie zagrożenie konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi nasila aktywność szpiegowską obcych wywiadów.

Publikacja: 13.03.2024 02:00

Wszystkie oblicza szpiegostwa

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie. Instytucje wywiadowcze państw wrogo nastawionych do naszego kraju stale zmieniają formy swojej aktywności, wykorzystując zwłaszcza nowe technologie. Wzrost napięcia w naszym regionie Europy wywołuje coraz większe obawy o nasze bezpieczeństwo.

Te i inne czynniki stały się podstawą ostatniej obszernej nowelizacji art. 130 kodeksu karnego, w którym stypizowano różne formy przestępstwa szpiegostwa. Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadziła sześć nowych typów czynów zabronionych oraz karalność przygotowania do jednego z nich. W § 1, 2, 4, 5, 7 i 9 stypizowane zostały zbrodnie, a w § 3, 6 i 8 występki. W uzasadnieniu do zmian wskazano m.in., że aktualnie występuje wysokie zagrożenie nowymi otwartymi konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi, co generuje nasilenie aktywności szpiegowskiej obcych wywiadów.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama