Przestępstwo szpiegostwa w orzecznictwie sądów

W orzecznictwie przeanalizowane zostały liczne przypadki przestępstwa szpiegostwa. Dzięki tej judykaturze możemy naświetlić przykładowe czyny, na które każdy powinien być wyczulony, zwłaszcza w obliczu obecnych zagrożeń. Omawiany czyn został scharakteryzowany, przy czym odnotowania wymaga, że art. 130 k.k. w ciągu lat podlegał zmianom.

Publikacja: 22.05.2024 04:30

Przestępstwo szpiegostwa w orzecznictwie sądów

Foto: Adobe Stock

Jednym z przykładów jest orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który wyraźnie już w 2017 r. stwierdził, że działalność wywiadu rosyjskiego skierowana jest przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, co jest faktem notoryjnym powszechnie znanym, niewymagającym dowodzenia (wyrok SA w Warszawie z 24 listopada 2017 r., II AKa 269/17, orzecznictwo sądów powszechnych dostępne w Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych pod adresem https://orzeczenia.ms.gov.pl/ poza wyraźnie wskazanymi źródłami, kasacja w tej sprawie została oddalona jako oczywiście bezzasadna, zob. postanowienie SN z 5 marca 2019 r., II KK 206/18, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa