Tomasz Pietryga: AAA. Szeryf potrzebny od zaraz

Klęski żywiołowe łatwo mogą naruszyć porządek społeczny. Powstały chaos próbują wykorzystać przestępcy, np. szabrownicy. Państwo musi być wtedy szczególnie aktywne.

Publikacja: 25.09.2024 04:30

Trwa usuwanie skutków powodzi

Trwa usuwanie skutków powodzi

Foto: Fotorzepa, Jacek Nizinkiewicz

Powódź na południu kraju oprócz wielkich ludzkich tragedii wywołała również paraliż instytucjonalny państwa, w tym sądów i prokuratury. Instytucje te po prostu z dnia na dzień przestały działać. Brakuje informacji, czy placówki w miejscach powodziowych ucierpiały materialnie oraz czy akta sądowe były odpowiednio zabezpieczone.

Teraz, kiedy żywioł ustąpił, wielkim wyzwaniem będzie szybkie przywrócenie wymiaru sprawiedliwości do stanu sprzed powodzi. To ważne, ponieważ tempo prowadzonych postępowań, zarówno w prokuraturze, jak i przed sądami, nie należy do najszybszych, a obecna sytuacja jeszcze je może wydłużyć. W rejonach dotkniętych kataklizmem Ministerstwo Sprawiedliwości powinno zatem zaordynować nadzwyczajne rozwiązania organizacyjne, aby ustabilizować efektywność pracy sądów i prokuratury.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
W poszukiwaniu skutków praktyki
Sądy i Prokuratura
Segregacja sędziów
Sądy i Prokuratura
Jak upodlić sędziego, to konsekwentnie. Wytrykowski: czekam na projekt ustawy
Sądy i Prokuratura
Stany nadzwyczajne w wypowiedziach TK