A co z sędziami pokoju?

Narastające braki kadrowe i buńczuczne zapowiedzi eksterminacji nowych sędziów nie sprzyjają poprawie funkcjonowania sądów. Może więc warto wrócić do inicjatywy powołania sędziów pokoju?

Publikacja: 18.12.2024 05:50

A co z sędziami pokoju?

Foto: Adobe Stock

Kolejne miesiące przynoszą stałe pogarszanie się wyników pracy sądów. Rozpoznanie spraw dalej się spowalnia. Pogarszają się także warunki pracy sędziów, a hejt wylewający się na nich z różnych stron nie poprawia atmosfery pracy. Nie widać też realnych propozycji naprawy tej sytuacji.

Dlatego też wydaje się, że warto wrócić do nieco już zapomnianej koncepcji powołania sędziów pokoju. Zakładała ona, że sędziowie ci mieliby rozstrzygać nieskomplikowane sprawy karne (wykroczeniowe) oraz cywilne o niewielkiej wartości przedmiotu sporu. Spraw takich są w sądach tysiące i przejęcie ich przez sędziów pokoju dałoby szansę na odciążenie sądów powszechnych. Byłaby to realna pomoc.

Pozostało 87% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Wyłudzają dane, okradają konta, podszywają się pod innych. Przestępcy nie próżnują i korzystają z AI
Sądy i Prokuratura
Brak nadziei na przyszłość
Sądy i Prokuratura
Uczciwość kredytu mierzymy zasadami ekonomii, a nieważność umów przepisami prawa
Sądy i Prokuratura
Jakie są przesłanki do tymczasowego aresztowania?
Sądy i Prokuratura
O wyręczeniu sądów przez polityków
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10