Aktualizacja: 21.03.2025 18:56 Publikacja: 12.03.2025 05:50
Jacek Skała
Foto: TV.rp.pl
Pana związek zawodowy od lat walczy o wyższe pensje w prokuraturze. Na jakim etapie jest dziś ta walka? Niby coś ugraliście, ale efektów nie widać.
Ale wszyscy mówią tym samym językiem. Dziesięć lat temu, gdy pracownicy podnosili słuszne postulaty płacowe, kierownictwo wysyłało ich do Biedronek. Mówiło się o tej grupie pogardliwie jako o „personelu”. Dziś mamy w tej sprawie jednomyślność. I to jest rezultat naszej ciężkiej pracy związkowej. Marszów przez Warszawę, miasteczek namiotowych pod Ministerstwem Sprawiedliwości, oddolnych akcji korzystania ze zwolnień lekarskich, ale też setek debat, uchwał i wystąpień do władz państwowych. Dzięki temu w zeszłym roku zwaloryzowano wynagrodzenia o 20 proc., a w tym udało się uzyskać korzystniejszy niż w całej sferze finansów publicznych budżet na wynagrodzenia. Ponad gwarantowane 5 mamy dodatkowe 16,6 proc. Nie rozwiąże to wszystkich problemów, ale trzeba powiedzieć uczciwie, że postępy nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie strony rządowej. Teraz pora na mechanizm poprawiający sytuację pracowników z długim stażem. Najważniejsze jest jednak powiązanie wynagrodzeń pracowników z prokuratorskimi i wprowadzenie obligatoryjnych stawek awansowych. W ostatnich dniach w stanowisku skierowanym do Związku prokurator Dariusz Korneluk poparł pierwsze z rozwiązań. Będę go namawiał, aby to, co napisał, znalazło odzwierciedlenie w porozumieniu.
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Koncepcja „sędziów ustawowych” jest wewnętrznie niespójna i niezgodna z Konstytucją RP.
Po głośnej uchwale frankowej „nowa” część Izby Cywilnej SN, uchwalając w minionym tygodniu uproszczenie zmiany płci metrykalnej, pokazała, jak bezsensowne jest bojkotowanie nowych sędziów i utrudnianie im pracy.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ustawa o kredycie konsumenckim broni kredytobiorcę jednoznacznie, ostatecznie i bardziej korzystnie niż przepisy kodeksu cywilnego o ochronie konsumenta, bo nie trzeba wnosić pozwu o ustalenie. Ochrona jest też lepsza, ponieważ nie ma żadnego rozliczenia korzyści za bezpodstawne wzbogacenie.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Donald Tusk zastawił pułapkę: wiedział przecież, że posłowie PiS będą przeciw sejmowej uchwale w sprawie bezpieczeństwa Polski, skoro znalazł się w niej zapis o unijnej rezolucji. Najwyraźniej chodziło tylko o to, by móc oskarżyć opozycję o sprzyjanie Rosji.
Polska polityka wrze w pierwszym dniu wiosny – śmierć Barbary Skrzypek wywołała burzę w mediach społecznościowych, kampania prezydencka nabiera tempa, a spór o Tarczę Wschód podgrzewa atmosferę między rządem a opozycją. Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński analizują, co te wydarzenia oznaczają w kontekście najbliższych dni.
Rozpoczęcie astronomicznej wiosny nieodłącznie kojarzy się ze zmianą czasu na letni. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Czy to już w ten weekend?
W piątek były wicepremier i minister obrony narodowej w rządzie Zjednoczonej Prawicy Mariusz Błaszczak usłyszał w prokuraturze zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z odtajnieniem części dokumentu planu użycia Sił Zbrojnych RP „Warta".
Jak informuje „Financial Times”, Stany Zjednoczone mają przymierzać się już do podpisania z Ukrainą umowy w sprawie dostępu do surowców mineralnych. Brytyjski dziennik twierdzi, że ma być ona dużo szersza niż ta, której nie podpisano ze względu na kłótnię, do której doszło w lutym między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu.
Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, poinformowała, że rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy wiatrakowej. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.
Zbyt dobrze zna historię imperium. Zbyt mocno pachnie mu jego osobista sytuacja losami Mikołaja II. Też wojna, też stagnacja. Niepokoje.
- Jeśli amerykańscy liderzy akademiccy i biznesowi będą milczeć w obliczu autorytaryzmu Trumpa, będą tego żałować – pisze Dani Rodrik, ekonomista z Harvardu. Trump niszczy filary bogactwa USA, a wskaźnik niepewności pobił rekordy z kryzysu finansowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas