Odsetki w sprawach kredytów z walutą obcą. Co o roszczeniach mówią sądy?

Wymagalność roszczeń o zapłatę wynikających z umów kredytów denominowanych czy indeksowanych do waluty obcej, a co za tym idzie momentu, od którego należy liczyć odsetki ustawowe za opóźnienie w spełnieniu świadczenia, do swego czasu budziły wątpliwości.

Publikacja: 26.03.2025 05:20

Odsetki w sprawach kredytów z walutą obcą. Co o roszczeniach mówią sądy?

Foto: Adobe Stock

Pomimo że zagadnienia te zostały już wyjaśnione w orzecznictwie, nadal pojawiają się opinie, iż problematyka ta wymaga jeszcze wyjaśnień, podczas gdy wystarczy zastosować kilka „utartych zasad, aby w konkretnych przypadkach właściwie ocenić wymagalność roszczeń i należne odsetki za opóźnienie. Zdarza się również, że przyjęty kierunek oceny wskazywałby – obecnie pozornie – na wątpliwości, ale wręcz jest wprost sprzeczny z wyżej przywołanymi zasadami.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały siedmiu sędziów z 7 maja 2021 r., III CZP 6/21, rozważając różne terminy wymagalności, nawiązał oczywiście do art. 455 kodeksu cywilnego jako istotnego dla obliczania odsetek za opóźnienie, dostrzegł jednocześnie problem sprowadzający się do tego, czy i ewentualnie kiedy wystąpienie przez konsumenta, choćby pozasądowo, z żądaniem restytucyjnym zakładającym trwałą bezskuteczność/ nieważność całej umowy, może być uznane za dorozumianą odmowę potwierdzenia klauzuli i akceptację konsekwencji upadku umowy – choćby sam sąd oceniał je jako szczególnie niekorzystne – prowadzącą do jej trwałej bezskuteczności/nieważności.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?
Reklama
Reklama