Reklama
Rozwiń

Odsetki w sprawach kredytów z walutą obcą. Co o roszczeniach mówią sądy?

Wymagalność roszczeń o zapłatę wynikających z umów kredytów denominowanych czy indeksowanych do waluty obcej, a co za tym idzie momentu, od którego należy liczyć odsetki ustawowe za opóźnienie w spełnieniu świadczenia, do swego czasu budziły wątpliwości.

Publikacja: 26.03.2025 05:20

Odsetki w sprawach kredytów z walutą obcą. Co o roszczeniach mówią sądy?

Foto: Adobe Stock

Pomimo że zagadnienia te zostały już wyjaśnione w orzecznictwie, nadal pojawiają się opinie, iż problematyka ta wymaga jeszcze wyjaśnień, podczas gdy wystarczy zastosować kilka „utartych zasad, aby w konkretnych przypadkach właściwie ocenić wymagalność roszczeń i należne odsetki za opóźnienie. Zdarza się również, że przyjęty kierunek oceny wskazywałby – obecnie pozornie – na wątpliwości, ale wręcz jest wprost sprzeczny z wyżej przywołanymi zasadami.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały siedmiu sędziów z 7 maja 2021 r., III CZP 6/21, rozważając różne terminy wymagalności, nawiązał oczywiście do art. 455 kodeksu cywilnego jako istotnego dla obliczania odsetek za opóźnienie, dostrzegł jednocześnie problem sprowadzający się do tego, czy i ewentualnie kiedy wystąpienie przez konsumenta, choćby pozasądowo, z żądaniem restytucyjnym zakładającym trwałą bezskuteczność/ nieważność całej umowy, może być uznane za dorozumianą odmowę potwierdzenia klauzuli i akceptację konsekwencji upadku umowy – choćby sam sąd oceniał je jako szczególnie niekorzystne – prowadzącą do jej trwałej bezskuteczności/nieważności.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Barańska-Małuszek o KRS i neosędziach: Piłka leży dziś po stronie prezydenta elekta
Sądy i Prokuratura
Pozorność oświadczenia woli
Sądy i Prokuratura
Sędzia śledczy dr Carlo Marzella: Nie martwię się o bezpieczeństwo, gdy idę do sądu
Sądy i Prokuratura
„Marka osobista” sędziego. Jak komunikować się w przestrzeni publicznej?
Sądy i Prokuratura
Pushbacki. Kto powinien sądzić żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej?
Sądy i Prokuratura
Projekt zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych jest pełen wad. Jakich?