Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta

Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta jest czymś tak oczywistym, że czasami na myśl przychodzi, po co w ogóle regulować tak podstawowe zagadnienia. Okazuje się jednak, że niestety regulacje te stanowią punkt odniesienia, wzorce, o których należy sobie przypominać i do których należy wracać.

Publikacja: 07.05.2025 05:15

Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta nie jest oczywista

Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta nie jest oczywista

Foto: Adobe Stock

Niestety, jest również tak, że niekiedy tzw. czynnik ludzki decyduje o odmiennych spostrzeżeniach co do granic intymności, godności, spokoju, bólu pacjenta czy możliwości obecności osób bliskich przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Przy czym nie można twierdzić, że tych wątpliwych przypadków jest więcej niż tych pozbawionych wątpliwości – najczęściej owe wzorce są powszechnie zrozumiałe i zachowywane.

Ustawodawca ujął omawiane prawo pacjenta w rozdziale 6 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 581, dalej jako u.p.p.) – art. 20–22, ale nie można zapominać również o regulacjach współkreujących to prawo czy ponadustawowych unormowaniach chroniących z jednej strony godność, a z drugiej zdrowie. Punktem wyjścia jest podmiot, któremu omawiane prawo przysługuje, więc tym samym definicja pacjenta, którym zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.p. jest osoba zwracająca się o udzielenie świadczeń zdrowotnych lub korzystająca ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych lub osobę wykonującą zawód medyczny (zob. też uzasadnienie wyroku TK z 5 marca 2013 r., U 2/11, orzecznictwo TK dostępne pod adresem https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Szukaj?cid=1), co zatem wymaga dostrzeżenia, że prawo to przysługuje już na etapie zwracania się o udzielenie świadczenia zdrowotnego.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Mała, ciemna chmurka nad reformą Bodnara
Sądy i Prokuratura
Marta Kożuchowska-Warywoda: Brakuje nam sojusznika w Pałacu Prezydenckim ws. neosędziów
Sądy i Prokuratura
Ustawa naprawcza przepisów postępowania cywilnego. Bezsensowny powrót do przeszłości
Sądy i Prokuratura
Rzetelność w komentowaniu wyroków sądowych
Sądy i Prokuratura
List do sędziów „niezłomnych”. Dokąd zmierzamy i czym staliśmy się dla siebie?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku