Reklama

Marek Domagalski: Powaga sądów nie tylko przy wyborach

Wybory naturalnie budzą emocje, ale zwłaszcza sądy mają obowiązek reagować na naruszanie ich powagi, w szczególności ubliżanie sędziom.
Wybory naturalnie budzą emocje, ale zwłaszcza sądy mają obowiązek reagować na naruszanie ich powagi,

Wybory naturalnie budzą emocje, ale zwłaszcza sądy mają obowiązek reagować na naruszanie ich powagi, w szczególności ubliżanie sędziom.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Karząc autora jednego protestu wyborczego za zamieszczenie w nim obraźliwych sformułowań pod adresem prezydenta RP, pierwszego prezesa SN, przewodniczącego PKW i sędziów SN i NSA, Sąd Najwyższy przypomniał o tym obowiązku sądów.

Zgodnie z art. 49 prawa o ustroju sądów powszechnych, stosowanym także w SN, w razie naruszenia powagi lub porządku czynności sądowych albo ubliżenia sądowi lub innemu organowi państwowemu, lub osobom biorącym udział w sprawie sąd może ukarać dopuszczającego się tego czynu grzywną do 3000 zł lub karą pozbawienia wolności do 14 dni. Te rygory dotyczą także czynów popełnionych w piśmie złożonym w sądzie lub mu przesłanym, o ile jest pewność co do osoby, która się ich dopuściła.

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama