Eksperyment procesowy jako jeden z czynności dowodowych - art. 211 KPK

Ta ważna czynność dowodowa jest dynamiczna i przeprowadzana w formie inscenizacji.

Aktualizacja: 21.07.2021 12:06 Publikacja: 21.07.2021 00:01

Eksperyment procesowy jako jeden z czynności dowodowych - art. 211 KPK

Foto: AdobeStock

Prowadząc śledztwa dotyczące bardzo różnych przejawów kryminalnej aktywności przestępców, miałem okazję przeprowadzać dowodowe czynności procesowo-kryminalistyczne określone mianem eksperymentu procesowego. Podstawą jego zastosowania jest art. 211 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym istotą eksperymentu procesowego jest przeprowadzenie doświadczenia bądź odtworzenia, stanowiącego przedmiot rozpoznania zdarzenia lub jego fragmentów w celu sprawdzenia okoliczności istotnych dla sprawy.

Z ważniejszych eksperymentów procesowych, w których uczestniczyłem, pamiętam te przeprowadzone w śledztwach dotyczących kradzieży napisu „Arbeit macht frei", uprowadzenia i zabójstwa dziennikarza, pobicia ze skutkiem śmiertelnym górnika oraz postrzelenia z broni palnej przestępcy przebywającego w szpitalu. Mogę śmiało stwierdzić, że każdy z nich tworzył tzw. wartość dodaną w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym i nie był stratą czasu ani środków. Pozwoliły one na odtworzenie zdarzeń, jakie miały miejsce tempore criminis, wskazanie kierunków pozyskania kolejnych dowodów, a w jednym przypadku przeprowadzone doświadczenie pozwoliło w zasadzie na obalenie linii obrony podejrzanego.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa