Granice wolności słowa sędziów na przykładzie sprawy moskiewskiej sędzi Olgi Kudeszkiny

Kwestie wolności wypowiedzi sędziego stanowią częsty przedmiot rozważań zarówno przedstawicieli doktryny, jak i orzecznictwa sądowego.

Publikacja: 06.03.2021 00:01

Granice wolności słowa sędziów na przykładzie sprawy moskiewskiej sędzi Olgi Kudeszkiny

Foto: Adobe Stock

W ciągu ostatnich kilku lat przedmiotem debaty publicznej wielokrotnie była kwestia, do jakiego stopnia sędzia może swobodnie się wypowiedzieć. Niewątpliwie to bardzo trudne zadanie, gdyż granice te są bardzo płynne i niedookreślone. Jedno z istotnych orzeczeń w tej materii wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie rosyjskiej sędzi Olgi Kudeszkiny.

Olga Kudeszkina była sędzią Sądu Miejskiego w Moskwie. W 2003 r. orzekała w sprawie o charakterze mafijno-korupcyjnym. Jednym z głównych oskarżonych był oficer śledczy, któremu zarzucono nadużywanie władzy w związku z dokonywaniem nielegalnych przeszukiwań. Miało do nich dochodzić w postępowaniach dotyczących nadużyć finansowych, w które zamieszana była grupa przedsiębiorstw, a także prawdopodobnie wysocy urzędnicy państwowi. W trakcie procesu prokurator złożył wniosek o wyłączenie sędzi od prowadzenia postępowania, a następnie taki sam wniosek złożył przeciwko ławnikom, którym zarzucił stronniczość. Wnioski te zostały oddalone, ale ławnicy złożyli rezygnację. Wkrótce, decyzją ówczesnej prezes Sądu Miejskiego w Moskwie, ze sprawy wyłączona została sędzia Kudeszkina, gdyż w ocenie przełożonej pojawiła się zwłoka z formułowaniem nowego składu sądu, związana również z urlopem wypoczynkowym sędzi.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa