Aktualizacja: 24.01.2021 06:54 Publikacja: 24.01.2021 00:01
Foto: shutterstock
W historii zdarzają się obrazy, które zwracają uwagę całego świata. Zostają w pamięci na lata, mówią o wydarzeniach, które odciskają piętno. Ostatnio przykuł uwagę obraz tłumu współczesnych Hunów włamujących się na Kapitol, aby jeden z nich, w surrealistycznym stroju szamana rodem z „Mad Maxa", mógł zasiąść na fotelu w pałacu współczesnej demokracji.
Niemal w tym samym czasie w odległym od Kapitolu państwie w Europie Środkowej opublikowano projekt zmiany ustawy – Kodeks postępowania w sprawie o wykroczenia (druk nr 866). Zaskakujące zestawienie: rozpoznawalny na całym świecie symbol i jeden z dziesiątków projektów legislacyjnych w nie tak istotnej materii. A jednak coś je łączy. Zarówno tłumy szturmujące siedzibę Kongresu USA, jak i anonimowi autorzy projektu (bo przecież nie są nimi podpisani pod projektem posłowie) chcą w rzeczywistości za wszelką cenę zagłuszyć to, co dla nich niewygodne, wprowadzić własną filozofię władzy, w której centrum są właśnie oni sami. Myślą, że jeżeli uda się raz przełamać tabu miejsca świętości narodowej, to sacrum stanie się profanum, a gdy się uda wyjąć kolejną cegiełkę z muru praworządności, to ten mur szybciej upadnie. Tego rodzaju projekty jak zawarty w druku sejmowym nr 866 to jest właśnie atak na nasz Kapitol, atak, który trwa już od kilku lat.
Sędziowie w Polsce są podzieleni od wielu lat. I dotyczy to zarówno sądów powszechnych, jak i Sądu Najwyższego. Tylko dlaczego mają tracić obywatele?
W Polsce nie działa KRS, a jedynie gremium przypisujące sobie prawa i powinności tego konstytucyjnego organu – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie.
Ataki polityków na nowych sędziów i nielicznych sędziów SN nie ustają. Równocześnie większość sędziów jest apolityczna i nie popiera akcji kwestionowania powołań nowych kolegów.
Wyrok TSUE z 24 października 2024 roku ws. frankowiczów skłania do refleksji nad sensem zadawanych pytań.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Orzekanie przez sędziego bezpośrednio podległego i zależnego od ministra sprawiedliwości tworzy dla „racjonalnych obserwatorów” zasadniczą wątpliwość, czy możliwe jest dochowanie bezstronności Sądu Najwyższego w tym składzie.
Do tej pory strona ukraińska nie udzieliła Polsce pomocy prawnej w sprawie wybuchu rakiety w Przewodowie, w którym zginęły dwie osoby – powiedział w piątek minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.
Podejrzany Łukasz Ż. usłyszał zarzut w sprawie wypadku na Trasie Łazienkowskiej z 15 września 2024 r. Przyznał się do zarzucanego mu czynu - przekazał w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr A. Skiba. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że sprawca w czasie jazdy trzymał w ręku telefon komórkowy i nagrywał film.
Rodzina Igora Stachowiaka zwróciła się do prokuratura generalnego o wznowienie śledztwa w sprawie śmierci 25-latka. Powodem są nowe informacje i opinie. Ma z nich wynikać, że mężczyzna został zamordowany.
Najbardziej bym chciał, by nasz film kiedyś pokazano w Rosji. Tak jak niegdyś w Niemczech po II wojnie światowej pokazywano filmy o tym, co zrobili naziści - mówi Ołeksandr Szczur, scenarzysta i producent filmu „Bucza”.
21-letni mężczyzna szedł w Marszu Niepodległości z flagą amerykańskiej organizacji faszystowskiej, a także posiadał naklejki prezentujące nazistowski, komunistyczny i faszystowski ustrój państwa. Został skazany w trybie przyspieszonym.
W piątek szefowie resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych przedstawili oficjalne propozycje zmian w prawie, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Wśród nich pojawiło się tzw. zabójstwo drogowe, nowe przestępstwo organizowania oraz brania udziału w nielegalnych wyścigach ulicznych oraz nowe wykroczenie - drift.
Sąd Okręgowy w Poznaniu nie ogłosił w piątek wyroku ws. Adama Z., oskarżonego w związku ze śmiercią Ewy Tylman.
17 latkowie za kierownice samochodów osobowych – taki pomysł ma resort infrastruktury. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce surowszych kar za wykroczenia drogowe. To nie wszystkie zmiany jakie proponują rządzący.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas