Aktualizacja: 24.01.2021 06:54 Publikacja: 24.01.2021 00:01
Foto: shutterstock
W historii zdarzają się obrazy, które zwracają uwagę całego świata. Zostają w pamięci na lata, mówią o wydarzeniach, które odciskają piętno. Ostatnio przykuł uwagę obraz tłumu współczesnych Hunów włamujących się na Kapitol, aby jeden z nich, w surrealistycznym stroju szamana rodem z „Mad Maxa", mógł zasiąść na fotelu w pałacu współczesnej demokracji.
Niemal w tym samym czasie w odległym od Kapitolu państwie w Europie Środkowej opublikowano projekt zmiany ustawy – Kodeks postępowania w sprawie o wykroczenia (druk nr 866). Zaskakujące zestawienie: rozpoznawalny na całym świecie symbol i jeden z dziesiątków projektów legislacyjnych w nie tak istotnej materii. A jednak coś je łączy. Zarówno tłumy szturmujące siedzibę Kongresu USA, jak i anonimowi autorzy projektu (bo przecież nie są nimi podpisani pod projektem posłowie) chcą w rzeczywistości za wszelką cenę zagłuszyć to, co dla nich niewygodne, wprowadzić własną filozofię władzy, w której centrum są właśnie oni sami. Myślą, że jeżeli uda się raz przełamać tabu miejsca świętości narodowej, to sacrum stanie się profanum, a gdy się uda wyjąć kolejną cegiełkę z muru praworządności, to ten mur szybciej upadnie. Tego rodzaju projekty jak zawarty w druku sejmowym nr 866 to jest właśnie atak na nasz Kapitol, atak, który trwa już od kilku lat.
Proszę uwierzyć, że nie udałoby się ruszyć do przodu, gdyby osoby nominowane przez ministra Zbigniewa Ziobrę zos...
Wada oświadczenia woli w postaci pozorności jest niestety zdumiewająco częstym przypadkiem omawianym w orzecznic...
We Włoszech jesteśmy świadkami pewnego rodzaju nietolerancji władzy wobec kontroli sądowej – mówi sędzia śledczy...
Sędziowie mają prawo do budowania swojej marki osobistej. Robią to jednak w sposób „trudny”, bo brak w tym proce...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Żołnierz musi mieć komfort podczas wykonywania swojej czasami ekstremalnie trudnej służby. Nie ma on czasu na an...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas