Rokowania odzyskania zdolności do pracy nie muszą się zamykać w 12 miesiącach

Świadczenie rehabilitacyjne jest dodatkową formą wsparcia chorego pracownika, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, lecz jego dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to może być przyznane na okres przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Przesłanką przysługiwania świadczenia rehabilitacyjnego jest ustalenie, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, bez konieczności stwierdzenia, że nastąpi to w terminie 12 miesięcy od wyczerpania zasiłku chorobowego.

Publikacja: 20.07.2017 02:00

Rokowania odzyskania zdolności do pracy nie muszą się zamykać w 12 miesiącach

Foto: 123RF

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 2 lutego 2016 r. (III UZP 16/15).

W sprawie o świadczenie rehabilitacyjne na skutek apelacji ubezpieczonego od wyroku sądu rejonowego, sąd okręgowy postanowił przedstawić Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne, które zawarł w pytaniu – czy przesłanką przyznania świadczenia rehabilitacyjnego według ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest ustalenie pozytywnego rokowania odzyskania zdolności do pracy w terminie najdalej 12 miesięcy od wyczerpania zasiłku chorobowego, czy też pozytywne rokowanie jest jedynie przesłanką przyznania tego świadczenia bez konieczności ustalenia, że przewidywany okres odzyskania zdolności do pracy mieści się w okresie 12 miesięcy przysługiwania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?