Zdolność do pracy: Procedura odwołania od decyzji ZUS

Ubezpieczony, który nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, powinien złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej. Jeśli pominie ten etap i od razu złoży odwołanie od decyzji ZUS, sąd je odrzuci.

Publikacja: 09.05.2017 00:01

Zdolność do pracy: Procedura odwołania od decyzji ZUS

Foto: Fotolia.com

Osoba ubiegająca się o świadczenie związane z utratą zdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji (np. renty z tytułu niezdolności do pracy) podlega badaniu przez lekarza orzecznika ZUS. Nie tylko ocenia on niezdolność do pracy i jej stopień, ale także ustala pozostałe okoliczności dotyczące tej niezdolności.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887), od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS zainteresowany może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od dnia doręczenia mu tego orzeczenia. Pouczenie o tym uprawnieniu znajduje się na dokumencie zawierającym orzeczenie lekarza orzecznika, wręczanym ubezpieczonemu.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Nadchodzą zmiany w PUE ZUS. Pojawią się nowe funkcje
ZUS
„Zagrożenie dla istnienia firm". Rzecznik MŚP o decyzji Andrzeja Dudy
ZUS
Rząd ułatwia rozliczenia przy działalności nieewidencjonowanej. Czy zasadnie?
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
ZUS
Andrzej Duda zdecydował. Nie będzie reformy składki zdrowotnej