Aktualizacja: 13.10.2019 07:16 Publikacja: 12.10.2019 00:01
Foto: Adobe Stock
Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą od dawna budzi wiele wątpliwości. Niejasne jest zwłaszcza ustalenie następstw prawnych, jakie dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, objętej dobrowolnie – na swój wniosek – ubezpieczeniem chorobowym (art. 14 ust. 1 i 1a w związku z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), wynikają z faktu pobierania przez tę osobę zasiłku macierzyńskiego. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest bowiem odrębnym względem prowadzenia pozarolniczej działalności tytułem podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu (art. 6 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy). Jednocześnie pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie stanowi tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie (art. 11 ww. ustawy). Na tle powyższych przepisów powstaje pytanie, co się dzieje z ubezpieczeniem chorobowym w przypadku rozpoczęcia pobierania zasiłku. Czy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jakim jest objęta – na swój wniosek złożony przed rozpoczęciem korzystania z prawa do zasiłku macierzyńskiego – osoba prowadząca pozarolniczą działalność, ustaje w związku z rozpoczęciem pobierania zasiłku macierzyńskiego, czy też trwa ono w sposób nieprzerwany przez cały okres pobierania tego świadczenia, po czym jest kontynuowane?
Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT, którzy mają mały dochód albo są na stracie, zapłacą niższą składkę zdrowotną. Maksymalna korzyść to niecałe 105 zł miesięcznie.
Rząd zajął się zmianami w firmowej składce zdrowotnej. Na stole jest propozycja obniżki minimalnej składki dla najmniej zarabiających przedsiębiorców. Decyzji ciągle jednak nie ma.
Przedsiębiorcy mogą już składać wniosek o wakacje składkowe przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak wypełnić wniosek RWS.
Korzyść polegająca na oddaniu pracownikom w użytkowanie rowerów elektrycznych podlega wliczaniu do podstawy wymiaru składek.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Dlaczego konkurs poświęcony polskim mistrzom malarstwa jest bardzo dobrym narzędziem promowania edukacji oraz kreatywności - mówi Katarzyna Wasilewska, wiceprezeska Fundacji PGE
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Czy zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza dla świata ekologiczno-klimatyczną rewolucję? Trudno zaprzeczyć, że zmiana osoby rządzącej w najpotężniejszym państwie świata, będzie powodować zmiany na geopolitycznej planszy, a konsekwencją tego mogą (i zapewne będą) być korekty w poszczególnych politykach klimatycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas