Aktualizacja: 30.01.2015 04:50 Publikacja: 30.01.2015 04:50
Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer
- Zatrudniamy pracowników na stanowiskach, które zgodnie z poz. 10 załącznika 1 do ustawy o emeryturach pomostowych zostały zakwalifikowane do prac w warunkach szczególnych. Ponieważ występuje na nich bardzo duży wydatek energetyczny (powyżej 8400 kJ), to zgodnie z art. 145 kodeksu pracy chcemy skrócić wymiar czasu pracy z ośmiu do sześciu godzin. Czy może to wpływać na prawo do emerytury pomostowej tych osób? – pyta czytelnik.
Tak. Zatrudnienie w szczególnych warunkach musi być wykonywane w pełnym wymiarze czasu pracy. Wymaga tego art. 3 ust. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656, dalej: ustawa). Jeśli podwładni będą mieli krótszą dniówkę, ZUS nie uwzględni tego stażu przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej.
Nowy rok to wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich są nowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. W 2025 roku przewidziano podwyżki.
Niektórzy płatnicy po złożeniu wniosku o zwolnienie z opłacania składek, nazywane wakacjami składkowymi, otrzymali informację z ZUS-u o konieczności jego korekty. Jak poprawić wniosek w PUE ZUS?
Przedsiębiorcy i księgowi liczyli na uproszczenie zasad liczenia firmowej składki zdrowotnej. Na razie się na to nie zanosi – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych, właścicielka biura rachunkowego.
Blisko 837 tys. wnioskujących o wakacje składkowe ma już przyznaną ulgę. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika w PUE ZUS (eZUS). Jeszcze dziś wieczorem płatnicy otrzymają tam dodatkowe potwierdzenie - poinformował w środę 18 grudnia ZUS.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w tej sprawie. Jak wyjaśnia ZUS, większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. W środę, 18 grudnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje informowanie pierwszych przedsiębiorców o przyznaniu tej ulgi.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Nowy rok to wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich są nowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. W 2025 roku przewidziano podwyżki.
Wyjątkowo długi staż pracy i wysokie zarobki – te dwa warunki trzeba spełnić, by mieć emeryturę na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Seniorzy, którzy w tym roku osiągnęli najwyższe świadczenia z ZUS, przeszli na emeryturę po osiemdziesiątce. Po marcowej waloryzacji otrzymywane przez nich kwoty będą jeszcze bardziej imponujące.
Rozkładanie zaległości składkowych na raty, ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem i pomniejszanie świadczeń w razie wcześniejszej emerytury – to przykładowe zagadnienia, których dotyczyły kluczowe orzeczenia z obszaru prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przedstawiamy listę tych najważniejszych.
Eksperci, nawet ci bardziej sceptyczni, dobrze oceniają wyniki PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) w mijającym roku. Wróżą dalszy wzrost, choć szans na nagły skok popularności i wartości aktywów nie widzą. OFE powoli gasną, ale wciąż są ważnym elementem rynku emerytalnego, no i kapitałowego.
Listopadowe płace najmocniej wzrosły w ciągu roku w firmach produkujących komputery i sprzęt elektroniczny, a najmniej w zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz i wodę. W obu branżach płace są powyżej przeciętnej.
Ukończenie wieku emerytalnego nie jest jedyną kwestią, którą pod uwagę powinni brać przyszłoroczni emeryci. Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę w 2025 roku?
Centralna Informacja Emerytalna (CIE), czyli jeden ze sztandarowych pomysłów rządu Prawa i Sprawiedliwości na pewno nie powstanie. Przynajmniej w najbliższym czasie.
Świadomość emerytalna Polaków jest wysoka. Wiedzą oni, że licząc jedynie na ZUS skazują się na niskie emerytury. Mimo tego wciąż stosunkowo mało osób podejmuje konkretne działania, które pozwoliłyby to zmienić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas