Sejm rozpoczął w środę prace nad rządową nowelą, która zrewolucjonizuje zasady liczenia zasiłków z ZUS dla osób, które dopiero co założyły działalność gospodarczą.

– Dotychczas niektóre osoby celowo płaciły jedną wysoką składkę na ZUS, by zapewnić sobie wysoki zasiłek macierzyński z ZUS przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka – mówił w Sejmie Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej. – Po zmianach wysokość zasiłku będzie odzwierciedleniem składek zapłaconych przez prowadzącego działalność gospodarczą.

Osoby, które założą firmę i zapłacą wysoką składkę na ubezpieczenia w ZUS, licząc na sowite świadczenie w razie choroby czy urodzenia dziecka, będą miały prawo do zasiłku w podstawowej wysokości. Powiększonego o 1/12 nadwyżki za każdy miesiąc opłacania podniesionych składek. Skutek będzie taki, że jeśli obecnie za jedną składkę w wysokości 3 tys. zł można uzyskać zasiłek ponad 6 tys. zł miesięcznie, to po zmianach będzie to możliwe dopiero po zapłaceniu 12 takich składek.

Nowe e-zwolnienia

Kolejna zmiana przewidziana w tym projekcie dotyczy wprowadzenia elektronicznego obiegu informacji o wystawionych przez lekarzy zwolnieniach chorobowych. Po zmianach pracodawcy mają dowiedzieć się o przyczynie nieobecności pracownika nieomal jeszcze w czasie jego wizyty lekarskiej.

Obecnie lekarze wystawiają co roku ponad 4,5 mln papierowych zwolnień, które zatrudniony ma obowiązek dostarczyć do firmy w ciągu siedmiu dni. Często dzieje się tak, że informacja o chorobie dociera do firmy po powrocie pracownika ze zwolnienia.

– Na Litwie po wprowadzeniu elektronicznych zaświadczeń lekarskich liczba chorujących spadła o 40 proc. – powiedział poseł Henryk Smolarz (PSL) w czasie sejmowej debaty nad projektem.

Zmiany będą jednak wprowadzane stopniowo. Początkowo obejmą tylko firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników.

Poza tym lekarze będą mogli jeszcze do końca 2017 r. wystawiać zwolnienia na papierze. Medycy mogą więc storpedować reformę, co jest zresztą bardzo prawdopodobne, gdyż domagają się od ZUS wynagrodzenia za wystawianie zwolnień.

Rodzic gorszej kategorii

W noweli zabrakło jednak ważnej zmiany przepisów, które uniemożliwiają wymianę rodziców w czasie opieki nad dzieckiem, gdy matka prowadzi działalność gospodarczą. Zdaniem Ministerstwa Pracy nie może ona przekazać prawa do zasiłku swojemu mężowi na etacie. Gdyby to ona była pracownikiem, a mąż prowadził firmę, nie byłoby z tym kłopotu.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie