Od 1 stycznia 2013 r. pracodawcom przybędzie formalnych obowiązków w zakresie ubezpieczeń. Pracownicy, którzy do tej pory zgłosili do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, w pierwszym tygodniu przyszłego roku będą musieli zadeklarować swojemu płatnikowi, czy osoby te nadal mają być „doubezpieczane", czy też należy je wyrejestrować. Tego typu informacje muszą wpłynąć do zakładów do 7 stycznia.
Do 30 czerwca pracodawcy będą musieli wyrejestrować wszystkie osoby, wobec których wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Takie porządki w papierach wymusza na płatnikach wchodząca od 1 stycznia 2013 r. ustawa z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2012 r., poz. 1016).
Tydzień na reakcję
Od nowego roku pracownicy będą musieli informować pracodawcę o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (patrz ramka).
KOGO DOUBEZPIECZYĆ ZDROWOTNIE
Członkiem rodziny osoby ubezpieczonej jest:
- dziecko – własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat; jeżeli natomiast posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
- małżonek – jeśli nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego,
- rodzice, dziadkowie (tzw. wstępni) – jeśli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Powinni to robić w ciągu siedmiu dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia – czyli nawiązania stosunku pracy. Również zleceniobiorcy podlegający z tytułu wykonywanego kontraktu obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu będą musieli zgłosić do niego swoje małoletnie dziecko w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia takiej współpracy.
Oczywiście także i dziś obowiązek ubezpieczenia członków rodziny ciąży na pracowniku i każdym innym ubezpieczonym, ale nie ma ustawowego terminu na dokonanie takiej czynności. Od nowego roku podwładny będzie miał siedem dni na poinformowanie płatnika zarówno o zgłoszeniu, jak i wyrejestrowaniu członka familii z ubezpieczenia zdrowotnego.
Jedynie płatnik zyska pół roku na porządki w firmowych papierach dotyczące wyrejestrowania członków rodzin swoich ubezpieczonych, którzy stracili prawo do takiego „doubezpieczenia" do końca 2012 r.
Kiedy zgłosić potomka
Obecnie dziecko zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego jeden z rodziców. W przypadku wygaśnięcia jego tytułu do ubezpieczenia prawo do świadczeń traci także i potomek, który powinien być z tego ubezpieczenia wyrejestrowany i ponownie zgłoszony do systemu przez drugiego rodzica, który posiada uprawnienia.
Od nowego roku ta procedura będzie prostsza. Każdy ubezpieczony rodzic będzie musiał poinformować swojego płatnika o nowo narodzonym dziecku i zgłosić je do ubezpieczenia zdrowotnego. Możliwe będzie bowiem jednoczesne zgłoszenie dziecka przez każdego z rodziców objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.
Jeśli np. mama straci tytuł do ubezpieczenia, to automatycznie dziecko zachowa prawo do świadczeń z tytułu przysługującego tacie, bez jego ponownego zgłoszenia. Fundusz samodzielnie, mając informacje o rodzicach dziecka, będzie mógł połączyć uprawnienie dziecka z uprawnieniem rodzica. Zatem potomek utraci prawo do świadczeń z tytułu bycia ubezpieczonym tylko wtedy, gdy oboje rodzice stracą uprawnienia do świadczeń.
Dziadkowie będą mogli zgłaszać swoje wnuki do ubezpieczenia zdrowotnego tylko wtedy, gdy żadne z rodziców nie będzie podlegać obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego i nie będzie osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek albo ubezpieczeniu dobrowolnemu.
Do lekarza bez RMUA
Od nowego roku zmienią się także zasady potwierdzania prawa do świadczeń zdrowotnych. Wybierając się do lekarza, trzeba będzie potwierdzić własną tożsamość, okazując dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną (legitymację szkolną będzie mogła okazać jedynie niepełnoletnia osoba).
Dane te będą elektronicznie weryfikowane przez przejrzenie przypisanego danej osobie dokumentu elektronicznego i szybko potwierdzane, czy jest ona uprawniona do świadczeń z NFZ.
Dokument elektroniczny będzie zawierał imię i nazwisko oraz numer PESEL świadczeniobiorcy, a także informację o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej według stanu na dzień sporządzenia dokumentu.
W razie niepotwierdzenia prawa do państwowej medycznej opieki w powyższy sposób, po wylegitymowaniu się ubezpieczony będzie mógł przedstawić inny dokument potwierdzający prawo do lekarskiej opieki (np. RMUA). Jeżeli i takiego dokumentu nie będzie posiadał, to złoży pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.
Składając je, zostanie zobowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych". Minister zdrowia w rozporządzeniu określi odpowiednie wzory oświadczeń, które mają być w tym celu stosowane.