Jego wartość należy ustalić na podstawie § 3 rozporządzenia składkowego. Jak to zrobić? Wycenić w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagrodzeniu. Jeśli ich nie ma, przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi:

- wchodzące w zakres działalności pracodawcy – ich wartość ustala się według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,

- zakupione przez pracodawcę – trzeba je wycenić według cen ich zakupu.

Abonament medyczny opłacany w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego w ogóle nie jest obciążony składkami na ZUS. A to dlatego, że pobyt na urlopie macierzyńskim i pobieranie zasiłku macierzyńskiego to oddzielny tytuł do ubezpieczeń społecznych niż stosunek pracy. Tak przewiduje art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Po urodzeniu dziecka

W czasie pobierania tego zasiłku pracownica podlega ubezpieczeniom z tego właśnie tytułu (z oddzielnym kodem), a nie jako pracownik. Nie ma znaczenia, że nadal trwa stosunek pracy. Składki na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe naliczane są od kwoty zasiłku, a finansuje je budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Jeśli zatem firma opłaca koszt opieki medycznej za pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego, do celów ubezpieczeń nie stanowi to przychodu ze stosunku pracy. Wobec tego nie musi naliczać składek od tego świadczenia. Wartość pakietu nie wpływa też na wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego, bo to przychód z innego tytułu.

Tak samo zresztą będzie przy urlopie wychowawczym – on też stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń. Pracownik na wychowawczym podlega z tej racji obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów do ubezpieczeń. Wobec tego nie trzeba odprowadzać składek od wartości abonamentu finansowanego za przebywającego na tym urlopie. Wartość pakietu jest również obojętna dla podstawy wymiaru składek emerytalnych i rentowych oraz zdrowotnej z racji pobytu na wychowawczym.

Pamiętaj o podatku

Wartość pakietu medycznego bez względu na to, za jaki okres został opłacony, jest opodatkowanym przychodem ze stosunku pracy. Dotyczy to też sytuacji, gdy objęty nim pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Do tej kategorii przychodów zalicza się bowiem wszelkie wypłaty i inne świadczenia mające swoje źródło w stosunku pracy.

Zatem wartość pakietu musi być rozliczona z podatku PIT na ogólnych zasadach. Gdy pracownica poza nim nie uzyskała w danym miesiącu żadnego innego przychodu gotówkowego, zaliczkę sama powinna wpłacić do firmowej kasy, bo nie ma jej z czego potrącić.

Trzeba też pamiętać, aby zaliczkę obliczyć bez uwzględniania składek społecznych i zdrowotnej (za czas urlopu macierzyńskiego/wychowawczego).

Działa roczny limit

Pakiet medyczny należy wliczyć do kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli podlega składkowaniu.

Bez składek pozostaje część pakietu obejmująca obligatoryjne świadczenia zdrowotne, które szef ma zapewnić pracownikom na mocy przepisów bhp.

Ta część nie wpływa na roczny limit 30-krotności. Pozostałą część uprawniającą zatrudnionego do korzystania z usług fakultatywnych, jako przychód podlegający składkom, wlicza się do rocznej kwoty ograniczenia.