Kobiety spodziewające się dziecka chcą wiedzieć, ile zasiłku będą dostawały w czasie urlopu macierzyńskiego. Pytają o to szefa, porównują z koleżankami. Tymczasem co do zasady wszystko zależy od tego, ile zarobiły w ciągu roku.

Liczą się zarobki

Podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi bowiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Zasady są tu takie, jak przy wypłacie zasiłku chorobowego.

Jeżeli niezdolność nastąpiła przed upływem roku pracy, to podstawę wymiaru świadczenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli z przyczyn usprawiedliwionych w okresie, z którego wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, pracownica nie dostała pełnej pensji, to przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku:

- wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją  w tym miesiącu czasu pracy,

- przyjmuje się – po uzupełnieniu – wynagrodzenie za miesiące, w których przepracowała co najmniej połowę obowiązującego ją w tym miesiącu czasu pracy.

Jeżeli w każdym miesiącu kobieta przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za wszystkie miesiące, uzupełnione do pełnej wysokości.

Uwaga!

Nie można uzupełniać wynagrodzenia za okres nieobecności, która nie została usprawiedliwiona.

Kolejne składniki

Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się też te, które są wypłacane za okresy dłuższe niż miesiąc.

Kwartalne części gratyfikacji uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownicy za cztery kwartały kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Składniki przysługujące za okresy roczne – w części stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownicy za rok kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Bez dublowania

W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku.

Składniki te uwzględnia się jednak w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia.

Zobacz serwisy:

Kadry i płace » Urlopy » Urlop macierzyński i ojcowski

ZUS » Zasiłki » Zasiłek macierzyński

Składki ZUS » Dokumenty, rejestracja, rozliczenia