- Jestem obywatelem polskim. Dotychczas wykonywałem pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę i firma opłacała za mnie składki do ZUS. W najbliższym czasie wyjeżdżam do Rosji, gdzie będę pracował dla spółki rosyjskiej. Chciałbym jednak kontynuować swoje dotychczasowe ubezpieczenia z myślą o przyszłej emeryturze. Czy jest taka możliwość?
Wyjazd do Rosji w celu wykonywania tam pracy nie wyklucza możliwości opłacania składek w Polsce, ale tylko emerytalnej i rentowych. Obywatele polscy wykonujący pracę za granicą w podmiotach zagranicznych mają prawo do dobrowolnego przystąpienia do tych ubezpieczeń w ZUS, ale już nie do chorobowego czy wypadkowego.
Wynika to z art. 7 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Objęcie nimi następuje od dnia wskazanego przez Polaka we wniosku, nie wcześniej niż od dnia jego złożenia. W tym celu trzeba złożyć w ZUS wypełniony druk ZUS ZUA, podając kod tytułu do ubezpieczeń 16 10 xx.
W dokumentach pola „Dane identyfikacyjne płatnika składek” (blok II formularza) i „Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń” (blok III) muszą zawierać takie same identyfikatory, bo czytelnik będzie pełnił obowiązki zarówno płatnika, jak i ubezpieczonego.
Po zgłoszeniu wnioskodawca musi opłacać za siebie składki emerytalno-rentowe od podstawy zadeklarowanej, nie niższej niż minimalne wynagrodzenie, tj. w 2011 r. 1386 zł. Obowiązuje go nie tylko minimalna, ale i maksymalna wysokość tej podstawy – rocznie nie może ona przekroczyć limitu obowiązującego również innych polskich ubezpieczonych, tj. 100 770 zł (jest to 30-krotność prognozowanego na 2011 r. przeciętnego wynagrodzenia). Składki te finansuje w całości, tj. w wysokości 19,52 proc. podstawy emerytalna i 6 proc. rentowa.
Daniny te należy rozliczać w deklaracji ZUS DRA składanej w tym samym terminie, w jakim trzeba je wpłacać, tj. do 10 dnia miesiąca za poprzedni. Należności te można regulować zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej na rachunek ZUS w NBP o numerze 83101010230000261395100000. Wymagana jest tutaj bezwzględna terminowość wpłat.
Jeżeli jakakolwiek z nich zostanie dokonana po terminie lub w niepełnej wysokości, dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustaną od pierwszego dnia miesiąca, którego to dotyczyło. Pozostaje wówczas możliwość ubiegania się w ZUS o przywrócenie terminu opłacenia danin. Przy czym od razu trzeba wtedy złożyć nowe zgłoszenie na ZUS ZUA.
Przesunięcie obowiązującego terminu wpłaty jest możliwe jedynie wtedy, gdy 10 dzień miesiąca wypadnie w sobotę, niedzielę lub święto. Wówczas składki trzeba opłacić w najbliższym dniu roboczym przypadającym po dniach wolnych.
Deklarację ZUS DRA musi składać za każdy miesiąc ten, kto zadeklaruje jako podstawę wymiaru składek kwotę wyższą od minimalnego wynagrodzenia. Deklarując najniższą podstawę, deklarację trzeba składać jedynie wówczas, gdy zaistniały jakieś zmiany w stosunku do danych wykazanych w poprzedniej.
Ustawa o ubezpieczeniach społecznych nie przewiduje ograniczenia okresu dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zatem dopóki czytelnik będzie pracował w Rosji, dopóty może je opłacać i tym samym powiększać swój kapitał emerytalny. Dodatkowo w razie ustania zatrudnienia w Rosji i braku innej pracy, będzie mógł kontynuować te ubezpieczenia na podstawie art. 10 ustawy o ubezpieczeniach społecznych.
Nie zmienią się wówczas zasady opłacania składek, ale istotne będzie inne ograniczenie: gdy kontynuacja ubezpieczeń trwa dłużej niż dziesięć lat, ZUS nie gwarantuje wypłaty minimalnej emerytury.
—Małgorzata Zielińska konsultantka w Departamencie Prawnopodatkowym w PwC
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
Kto i od jakiej umowy płaci składki
»
»
»