[b]Mamy pracownika, który jest na zwolnieniu lekarskim (w sumie 155 dni). Zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Czy od 2011 r. będzie kontynuował wypłatę, jeśli zatrudniony wciąż będzie chorował? [/b]– pyta czytelniczka.

ZUS będzie kontynuował wypłatę zasiłku chorobowego w nowym roku, jeśli pracownik pobierał go 31 grudnia i nadal będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Jednak przerwa w zwolnieniu, choćby jednodniowa, spowoduje, że za okres kolejnej niezdolności do pracy będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe płatne ze środków pracodawcy na podstawie art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link].

[srodtytul]Niedyspozycja zdrowotna[/srodtytul]

Nieobecność w pracy z powodu orzeczonej choroby jest, co do zasady, płatna. Najpierw pracownik otrzymuje od pracodawcy tzw. wynagrodzenie chorobowe, łącznie przez 33 dni niezdolności w roku kalendarzowym, a podwładny, który ukończył 50 rok życia, przez 14 dni (art. 92 § 1 pkt 1 k.p.).

Okres 33 (14) dni wyznacza się sumując wszystkie okresy niezdolności do pracy przypadające w roku kalendarzowym. Jest to więc limit na cały rok, bez względu na przerwy w pracy czy zatrudnienie u różnych pracodawców.

Za wszystkie zwolnienia lekarskie mieszczące się w tym limicie płaci pracodawca z własnych środków. Począwszy od 34 (15) dnia choroby pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, wypłacany albo przez zakład pracy (jeśli jest do tego uprawniony), albo ZUS.

Choroba pracownika przypadająca na przełom grudnia i stycznia często komplikuje pracodawcom rozliczenia absencji. Może wystąpić sytuacja, tak jak w pytaniu, w której pracownik wyczerpał już w danym roku 33-dniowy limit, a kolejne zwolnienie lekarskie wystaje poza stary rok.

Jeśli płatnik zasiłku rozpoczął już jego wypłatę przed 1 stycznia nowego roku, to także po tej dacie będzie ją kontynuował. Oczywiście pod warunkiem że zwolnienie będzie nieprzerwane.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pani Janina w 2010 r. chorowała dłużej niż 33 dni. Kolejne zwolnienie lekarskie dostarczyła na okres 20 grudnia 2010 – 7 stycznia 2011 r. Za cały okres zwolnienia otrzyma zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Gdyby pani Janina nadal była niezdolna do pracy i dostarczyła następne zaświadczenie ZUS ZLA, np. na 8 stycznia 2011 r., to płatnik wciąż będzie płacił jej zasiłek chorobowy.

Natomiast gdyby kolejne zaświadczenie od lekarza zostało wystawione później, czyli np. od 10 stycznia, wówczas przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy.[/ramka]

[srodtytul]Okresy w raportach[/srodtytul]

W razie choroby pracownika do kompletu dokumentów rozliczeniowych do ZUS, oprócz imiennych raportów ZUS RCA (ZUS RZA), trzeba dołączyć raport ZUS RSA o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek.

W raporcie tym występuje m.in. pole „okres choroby od – do”. Trzeba pamiętać, aby w razie odnotowywania choroby na przełomie roku nie wyjść poza rok kalendarzowy, czyli wpisać okres zwolnienia lekarskiego np. 20 grudnia 2010 – 7 stycznia 2011.

Jeżeli więc wypłata świadczenia chorobowego – wynagrodzenia bądź zasiłku – miała miejsce w styczniu, to należy w raportach ZUS RSA składanych za miesiąc, w którym dokonano wypłaty, wykazać okres i kwotę wypłaconego świadczenia w rozbiciu na dwie pozycje raportu, tj.:

-a w pierwszej pozycji wykazać okres do 31 grudnia i kwotę świadczenia przypadającą na wykazany okres,

- w drugiej pozycji wykazać okres od 1 stycznia następnego roku i kwotę świadczenia przypadającego na ten okres.

[b]Uwaga![/b] Data w polu „data do”, wykazana w tym raporcie, nie może wykraczać poza miesiąc kalendarzowy, za który jest sporządzany raport (i w którym nastąpiła wypłata).

[ramka][b]Tylko dla chorujących od 2011 r.[/b]

Jeżeli w 2010 r. pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków i ZUS zaczął przed końcem tego roku wypłacać pracownikowi zasiłek, to po 31 grudnia nadal będzie pracownikowi płacił. Nawet jeśli ze względu na liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada br. firma stała się od 2011 r. płatnikiem zasiłków.

Oznacza to, że pracodawca będzie ustalał prawo do zasiłków, ich wysokość i dokonywał ich wypłaty w stosunku do osób, które nabędą prawo do zasiłków w 2011 r.

Tak wynika z art. 61 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1EDE0CDCF9625887CBFD813CCAE4442?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)[/link]. [/ramka]