[b]Pracownik opiekuje się obecnie chorym ojcem. Wcześniej z nim nie mieszkał, ale po wyjściu ze szpitala zabrał ojca do siebie. Czy w związku z tym przysługuje mu prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro ojciec zamieszkał z nim dopiero po wyjściu ze szpitala i nie jest zameldowany u syna? Jeśli jednak okaże się, że powinniśmy wypłacić zasiłek opiekuńczy, to w jakim wymiarze? Osiem dni tego zasiłku wykorzystała już w tym roku siostra pracownika, u której ojciec na stałe mieszka. Chodzi nam konkretnie o to, czy 14-dniowy okres otrzymywania zasiłku opiekuńczego w danym roku kalendarzowym dotyczy każdego z rodzeństwa czy jest to okres łączny?[/b]
Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym ojcem. Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym z ojcem, nawet tylko w czasie jego choroby, jest wystarczającą przesłanką do przyznania zasiłku opiekuńczego.
Co do wymiaru zasiłku należy wskazać, że brat i siostra mają prawo łącznie do 14 dni zasiłku opiekuńczego nad chorym ojcem w danym roku kalendarzowym. Tak więc w opisanej sytuacji pracownik może w tym roku skorzystać tylko z sześciu dni zasiłku opiekuńczego, ponieważ pozostałą część już wcześniej wykorzystała jego siostra.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
a) dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat w przypadku:
– nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do którego dziecko uczęszcza,
– porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, który stale opiekuje się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia sprawowanie tej opieki,
– pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem,
b) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
c) innym chorym członkiem rodziny.
Do innych członków rodziny, nad którymi opieka – w razie ich choroby – daje prawo do zasiłku opiekuńczego, zalicza się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą sprawującą opiekę.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem własnym, ale również z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem małżonka, dzieckiem przysposobionym, a także dzieckiem obcym, przyjętym na wychowanie i utrzymanie.
Zasiłek ten przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:
– 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad dziećmi,
– 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad innymi członkami rodziny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Jego wymiar jest niezależny od liczby członków rodziny do niego uprawnionych.
[i]Podstawa prawna:
– art. 32, art. 32a, art. 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512)[/link] [/i]