Czytelniczka sygnalizuje, że jej podwładny chce skorzystać z zasiłku opiekuńczego na żonę, która w listopadzie urodziła dziecko i wróciła już do domu.
Pyta, czy bezpośrednio po narodzinach syna takie świadczenie w ogóle mu przysługuje.
A jeśli tak, to jaka jest jego wysokość: 100 czy 80 proc.
Skoro po porodzie żona pracownika wyszła ze szpitala, nie ma takiej możliwości, aby skorzystał on z zasiłku opiekuńczego, gdy rodzicielka jest zdrowa. Może otrzymać jedynie dwa dni wolne od pracy z tytułu urodzenia dziecka. Zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia.
Na wniosek podwładnego taki urlop okolicznościowy przysługuje mu na podstawie § 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73958]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).[/link]
Jeśli i tych dni byłoby za mało, pozostaje jeszcze urlop wypoczynkowy lub, jeżeli zgodzi się pracodawca, urlop bezpłatny. To zatem wszystkie możliwości, z jakich może skorzystać szczęśliwy ojciec zdrowego dziecka i mąż jego zdrowej matki.
Gdyby jednak po wyjściu ze szpitala żona pracownika zachorowała, pojawia się problem opieki nad nią i noworodkiem. Wówczas ojcu dziecka będącemu pracownikiem przysługuje zasiłek opiekuńczy na chorą żonę. W takiej sytuacji opieka małżonka nie będzie mogła trwać dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym.
Tak wynika z art. 33 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa). Do tego jednak potrzebne jest zwolnienie wystawione na pracownika (męża chorej) przez lekarza na druku ZUS ZLA.
Zasiłek opiekuńczy w każdym wypadku stanowi 80 proc. wymiaru. Tak wynika z art. 35 ust. 1 ustawy. Pracodawca nie ma obowiązku informować pracownika o takich uprawnieniach. Przysługują one bowiem z mocy prawa i każdy ubezpieczony chorobowo, spełniający wymagane kryteria, może starać się o te świadczenia. Jeżeli pracownik wykorzysta 14 dni opieki nad chorą żoną, to np. na dziecko do lat 14 zostanie mu jeszcze do 46 dni w tym samym roku kalendarzowym.