Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należą się od wynagrodzenia wypłacanego z tytułu umowy o dzieło tylko, gdy zatrudnionego w ten sposób traktujemy w zakresie ubezpieczeń jako pracownika. A traktujemy tak osoby:

- pozostające w stosunku pracy,

- realizujące umowy agencyjne, zlecenia lub inne o świadczenie usług, do których stosujemy przepisy o zleceniu, albo umowy o dzieło zawarte z własnym pracodawcą lub z kimś innym, ale świadczone na rzecz własnego pracodawcy.

Jeżeli więc zatrudniony podpisał ze swoim szefem umowę o dzieło, to składki na ubezpieczenia społeczne naliczamy od łącznego przychodu wypłacanego tej osobie. Dotyczy to także składek zdrowotnych. Policjant nie jest jednak pracownikiem, a swoje obowiązki realizuje w ramach stosunku służbowego. Dlatego z tytułu służby nie podlega ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Skoro tak, to umowy o dzieło zawartej z jednostką, gdzie pełni służbę, nie wykonuje dla własnego pracodawcy, gdyż takiego w ogóle nie ma. Wobec tego od wypłaconego mu na podstawie umowy o dzieło wynagrodzenia nie pobieramy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednostka nie przekazuje do ZUS żadnych informacji i dokumentów.