14 czerwca 2008 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 93, poz. 582). Nowe przepisy dostosowują zapisy ustawy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2006 r. TK stwierdził, że art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych jest niezgodny z konstytucją.
Chodziło o to, że przepisy te pozbawiają prawa do zasiłku opiekuńczego osoby podlegające dobrowolnym ubezpieczeniom. Trybunał Konstytucyjny uznał, że osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – stanowią jedną kategorię podmiotów i ich różnicowanie w zakresie prawa do zasiłku opiekuńczego należy uznać za nieuzasadnione.
Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ośmiu lat w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka lub szkoły, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli któryś z tych powodów uniemożliwia małżonkowi sprawowanie opieki, a także – gdy małżonek ubezpieczonego stale opiekujący się dzieckiem przebywa w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Niezależnie od tego, czy ubezpieczenie ma charakter dobrowolny czy obowiązkowy, zasiłek opiekuńczy przysługuje także w razie opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny.
Szacuje się, że objęcie zasiłkiem osób dobrowolnie ubezpieczonych będzie dodatkowo kosztowało budżet około 35 – 40 mln zł.