Reklama
Rozwiń

Przy łączeniu pracy z macierzyństwem czasem trzeba wyrównać zasiłek

Jeśli w okresie urlopu rodzicielskiego pracownik wróci do pracy na część etatu, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obniża mu się pensję i zasiłek macierzyński. Zatrudniony zyskuje wówczas prawo do wydłużenia tego urlopu, a kwota należnego mu zasiłku w skali miesiąca nie może zejść poniżej 1000 zł.

Publikacja: 01.06.2017 06:20

Przy łączeniu pracy z macierzyństwem czasem trzeba wyrównać zasiłek

Foto: Adobe Stock

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą (w wymiarze nie wyższym niż pół etatu) na rzecz pracodawcy udzielającego tego urlopu jest instytucją, która już od wielu lat jest unormowana w przepisach kodeksu pracy. Pracownik może z tego rozwiązania korzystać na swój wniosek, który szef co do zasady musi uwzględnić, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj zadań realizowanych przez podwładnego.

Godzenie macierzyństwa z obowiązkami służbowymi przez zatrudnioną osobę wymaga od zakładu pracy przede wszystkim znajomości kodeksowych reguł wydłużania urlopu rodzicielskiego oraz rekalkulowania zasiłku macierzyńskiego i wynagrodzenia za niepełnoetatową aktywność zawodową. Nie wolno również zapominać o prawie podwładnego do podwyższenia zasiłku, gdyby w skali miesiąca okazał się on niższy od 1000 zł.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
ZUS
Będzie można sprawdzić swojego kontrahenta w ZUS