Jak otrzymać emeryturę z ZUS i innego państwa Unii Europejskiej

Osoba mieszkająca w Polsce, aby otrzymać emeryturę z ZUS i innego państwa Unii Europejskiej, składa wniosek do Zakładu. Uruchamia on postępowanie o świadczenie w tych państwach, w których pracowała i była ubezpieczona.

Publikacja: 24.06.2016 02:00

Jak otrzymać emeryturę z ZUS i innego państwa Unii Europejskiej

Foto: 123RF

Osoba, która pracowała w Polsce i w tzw. państwie umownym, może wystąpić o emeryturę z obu państw. Państwa umowne to wszystkie państwa Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz państwa, z którym Polska zawarła umowę o zabezpieczeniu społecznym (USA, Australia, Kanada, Korea Płd., Ukraina, Mołdawia oraz państwa byłej Jugosławii).

Aby otrzymać emeryturę ze wszystkich państw, w których się pracowało, należy spełnić warunki do jej przyznania określone w przepisach obowiązujących w tych państwach. Na przykład jeśli dana osoba pracowała w Polsce i w Hiszpanii, to w celu otrzymania dwóch emerytur musi spełnić warunki do świadczenia zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama