Aktualizacja: 20.01.2025 23:34 Publikacja: 15.01.2023 16:00
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP
Foto: Rzeczpospolita, Robert Gardziński
Rok 2022 nie był najlepszy dla polskiej gospodarki. Czy pandemia, wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja i galopujące ceny mocno odbiły się na kondycji biznesu, zwłaszcza małych i średnich firmach?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od branży. Te które były miesiącami zamknięte m.in. gastronomia, hotelarze, turystyka, targi, branża konferencyjna, a także fitness czy rozrywka do dzisiaj odczuwają to dotkliwie. Nie wszyscy wiedzą, że pomimo, że te firmy do połowy 2021 r. nadal były zamknięte, tzw. tarcza branżowa obowiązywała tylko do 30 kwietnia 2021 r. a finansową można było rozliczać do 31 marca 2021 r. Co gorsza prowadzona jest narracja, że przedsiębiorcy brali pieniądze a ciągle są niezadowoleni. Po pierwsze rekompensaty za zamknięcie to nie łaska a obowiązek, po drugie pieniędzy za kwiecień, maj i czerwiec do dzisiaj nie ma.
Do końca stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do Małego ZUS plus, czyli ulgi w składkach dla przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Podatnicy, którzy skorzystali z tzw. wakacji składkowych w grudniu 2024 roku muszą rozliczyć otrzymaną ulgę do 20 stycznia.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych. Zakład uspokaja jednak, że niektóre odmowy mogą mieć źródło w algorytmie systemu i zapewnia, że jako takie zostaną rozstrzygnięte na korzyść przedsiębiorców.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA. Przysięgę złożył także wiceprezydent J.D. Vance. Ceremonię zaprzysiężenia będziemy relacjonujemy na stronie rp.pl.
Donald Trump zainaugurował prezydenturę od ostrych deklaracji: walka z wokeizmem, wzmocnienie granic, powrót do tradycyjnych wartości. Jego przemówienie podczas ceremonii zaprzysiężenia to manifest alt-prawicy, wywołujący cywilizacyjny konflikt, który dzieli nie tylko Amerykę, ale i cały Zachód.
Po co to niebywałe zadęcie Donalda Trumpa podczas zaprzysiężenia? Przecież 47. prezydent USA nie jest naiwny. Z pewnością wie, że odbudowa świetności Ameryki, nawet jeśli staje się celem, nie jest możliwa w cztery lata. Wyjaśnień może być kilka.
Spotkanie Rafała Trzaskowskiego z muzykiem disco polo jest obarczone ryzykiem nieautentyczności. Sztuką jest ograniczenie mobilizacji przeciwko sobie, czego nie potrafił sztab Bronisława Komorowskiego – mówi politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prezydent-elekt Donald Trump podpisze dekret ogłaszający krajowy stan zagrożenia energetycznego mający na celu zwiększenie wydobycia ropy i gazu w USA oraz obniżenie kosztów dla amerykańskich konsumentów – informuje agencję Reutersa jeden z urzędników nowej administracji w Białym Domu.
Jesteśmy u zarania nowej fantastycznej ery naszego kraju. Fala zmian przepływa przez kraj - mówił w wystąpieniu po zaprzysiężeniu na 47. prezydenta USA Donald Trump.
Donald Trump od dawna zapowiada, że będzie ścigał osoby, które były i są jego wrogami politycznymi. Biden próbuje wyprzedzić ewentualny ruch Trumpa, zapewniając bezpieczeństwo osobom, które mogłyby mieć problemy prawne – tłumaczy prof. Michał Urbańczyk, prawnik i amerykanista.
Niemcy są pełni obaw związanych z drugą prezydenturą Donalda Trumpa. Nie zapomnieli, że w czasie pierwszej kadencji domagał się większych wydatków na obronność i nie podobało mu się zbyt wiele mercedesów na nowojorskiej Piątej Alei.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas