Aktualizacja: 01.11.2024 19:55 Publikacja: 12.04.2023 07:39
Foto: Adobe stock
Młody lekarz na kontrakcie może płacić niższe składki ZUS, nawet gdy pracuje w tym samym miejscu, w którym był zatrudniany podczas stażu podyplomowego. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Szczecinie. W stosunku do młodych lekarzy można więc zastosować art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dzięki któremu mogą opłacać preferencyjne składki przez 24 miesięcy.
mały zus– Sąd uznał stanowisko ubezpieczonej za prawidłowe. Czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z tymi, które były wykonywane przez lekarza podczas stażu podyplomowego na podstawie umowy o pracę. Czynności, które wykonuje lekarz w ramach stażu mają bowiem charakter szkoleniowy, a czynności wykonywane przez lekarza, który posiada pełne prawo wykonywania zawodu, cechuje samodzielność – wyjaśnia Emilia Gorzałczyńska, aplikantka adwokacka z kancelarii Lizak, Stankiewicz, Królikowski s.c, reprezentująca stronę. I zaznacza, że ważny jest też charakter umowy łączącej lekarza stażystę z pracodawcą. Stażyści nie mają swobody w zakresie stażu – do jego odbycia są kierowani w drodze uchwały okręgowej rady lekarskiej, a czas jego trwania, a nawet termin rozpoczęcia są narzucone odgórnie. Wynagrodzenie nie pochodzi bezpośrednio od pracodawcy, lecz są to środki z budżetu państwa.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność między 2 kwietnia, a 1 maja 2024 r. i korzystają z ulgi na start mogą załapać się na wakacje składowe. Muszą tylko zrezygnować z tej ulgi przed 1 listopada 2024 r.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorca nie będzie wykazywał przychodów i kosztów ze sprzedaży środków trwałych.
Zwolnienie ze składek ma kilka warunków, należy je wszystkie sprawdzić, do ZUS trzeba będzie też wysłać dodatkowe formularze. To dużo pracy – twierdzą księgowi i chcą osobnej opłaty.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych specjalnie dla "Rzeczpospolitej" odpowiada na najbardziej nurtujące przedsiębiorców pytania, które dotyczą wchodzących od listopada przepisów.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Oszczędności pozwalające przeżyć pół roku dają poczucie bezpieczeństwa połowie osób z takim kapitałem. Dysponuje nim niespełna 20 proc. dorosłych.
Ustrojowa komisja kodyfikacyjna weźmie pod uwagę niektóre zalecenia Komisji Weneckiej dotyczące tzw. neosędziów – ustaliła „Rzeczpospolita”. Każdy z nich zostanie indywidualnie oceniony przez KRS i będzie mógł odwołać się do Sądu Najwyższego.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Spółka Beko Europe porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnienia niemal 2 tys. osób w związku z zamknięciem dwóch fabryk w Polsce.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia w wysokości zaproponowanej przez rząd będzie mieć negatywne konsekwencje dla firm. Tak uważa 77 proc. prawników.
Na stanowisko Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące trybu zmiany płci zainteresowani będą musieli jeszcze poczekać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas