Jestem zatrudniona w firmie swojego ojca na etacie. Musi opłacać za mnie wysokie składki z tytułu współpracy. Postanowiłam założyć własną firmę i świadczyć na jego rzecz te same usługi. Czy będę mogła opłacać składki od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia?
– pyta czytelniczka.
Nie. Z uwagi na to, że współpraca z prowadzącym pozarolniczą działalność odbywa się na podstawie stosunku pracy, nie będzie spełniona jedna z przesłanek do skorzystania z ulgowych składek. W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych prawa do deklarowania do podstawy wymiaru składek kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia nie mają bowiem osoby, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy. Chodzi o pracodawcę, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.
Jeśli zatem córka przedsiębiorcy założy własną firmę i będzie wykonywała te same czynności, które świadczyła jako osoba współpracująca na podstawie stosunku pracy, to nie skorzysta z ulgi. Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności będzie musiała naliczać od co najmniej 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w 2014 roku od 2247,60 zł), czyli od takiej samej podstawy, jaka obowiązuje osoby współpracujące.
podstawa prawna: art. 8 ust. 2, art. 8 ust. 11, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)